شناسایی تماس های ویدیویی جعلی

فریب دیجیتال در حال پیچیده شدن است و مرز بین حقایق و تخیل بیش از هر زمان دیگری در حال رشد است. زندگی ما اکنون بیشتر به صورت مجازی به هم متصل شده است، و برای دوستان و اعضای خانواده چت در تماس های ویدیویی بسیار عادی است. اما اگر این تماس‌های ویدیویی چیزی جز تقلب نباشد، چه؟

در ماه ژوئیه، یک مرد کرالا 40000 روپیه فریب خورد. قربانی، راداکریشنان، از یک شماره ناشناس تماس ویدیویی دریافت کرد. او با دریافت تماس متوجه شد که تصویر فردی که در تماس است شبیه یکی از همکاران سابقش است. چند دقیقه بعد از تماس، تماس گیرنده برای یک فوریت پزشکی پول درخواست کرد. تنها پس از انتقال مبلغ بود که راداکریشنان متوجه شد که طعمه یک کلاهبرداری با هوش مصنوعی شده است.

حادثه مشابهی در چین رخ داد که در آن یک کلاهبرداری عمیق باعث شد قربانی تصور کند که 4.3 میلیون یوان (بیش از 5 کرور) برای دوستش می‌فرستد. اما وقتی دوستش به او گفت که از چنین انتقالی بی خبر است، مرد کلاهبرداری را به مقامات گزارش داد.

تماس‌های ویدیویی جعلی رایج نیستند، اما با پیشرفت‌های فناوری، این تماس‌ها رواج پیدا می‌کنند. ساختن ویدیوهای دیپ فیک به صورت آنلاین از طریق برخی برنامه های رایگان بسیار آسان است. تنها چیزی که کلاهبرداران به آن نیاز دارند دسترسی به تصویر و صدای افراد است که به راحتی از طریق نمایه رسانه های اجتماعی افراد به دست می آید.

در اینجا چند نکته برای محافظت از خود در برابر خطرات تماس های ویدیویی جعلی وجود دارد.

مراقب تماس های شماره های ناشناس باشید
همیشه بهتر است تماس های شماره های ناشناس را بررسی کنید. اگر شماره در لیست مخاطبین شما ذخیره نشده است یا تماس گیرنده را نمی شناسید، بهتر است با احتیاط اقدام کنید.

کیفیت ویدیو
به کیفیت ویدیو دقت کنید. در صورت تماس‌های ویدیویی جعلی، کیفیت عموما ضعیف است و پس‌زمینه ممکن است محو شود.

الگوی گفتار غیرطبیعی را بررسی کنید
صداهای تولید شده توسط هوش مصنوعی معمولاً فاقد آهنگ طبیعی هستند و ممکن است به نظر روباتیک به نظر برسند. به مکث های عجیب و غریب یا انتقال ناگهانی گفتار توجه کنید.

صداهای پس زمینه را بررسی کنید
صداهای تولید شده با هوش مصنوعی معمولاً در پس زمینه هیچ نویز ندارند، زیرا در محیط های کنترل شده و بدون نویز ساخته می شوند. اگر در پس‌زمینه سکوت پین‌دراپ وجود داشته باشد، این می‌تواند نشانه‌ای از تماس ویدیویی ایجادشده توسط هوش مصنوعی باشد.

تایید هویت
با پرسیدن چند سوال بدون پایان، هویت تماس گیرنده را تأیید کنید. مکالمه را برای چند دقیقه ادامه دهید و بررسی کنید که آیا پاسخ های شما با آنها مطابقت دارد یا خیر. در صورت امکان، سعی کنید با همان شخص با استفاده از اطلاعات تماسی که دارید تماس بگیرید، ببینید آیا از تماس ویدیویی اخیر آگاه است یا خیر.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.