10 نشانه ضعیف باطری خودرو: نحوه تشخیص آنها + 5 پرسش متداول

اگر خودروی شما دچار مشکل باتری شده است، در اینجا برخی از علائم رایج وجود دارد که احتمالاً تجربه خواهید کرد:

 1. چراغ های جلو کم نور
  چراغ های جلو یک جزء الکتریکی هستند که به طور مستقیم از باتری تغذیه می کنند. اگر چراغ‌های جلوی شما کم‌نور می‌شوند، انرژی باتری کافی را دریافت نمی‌کنند. در حالی که نور چراغ های جلو می تواند نشانه ای از یک مشکل الکتریکی دیگر باشد، مانند دینام بد – باید باتری خود را چک کنید.

چراغ‌های کم نور نه تنها یک نگرانی ایمنی هستند، بلکه می‌توانند یکی از علائم خاموش شدن باتری نیز باشند.

 1. میل لنگ موتور کند
  یکی از اولین نشانه های قطعی باتری، کند شدن و طولانی بودن میل لنگ قبل از روشن شدن موتور است. اگر متوجه تفاوتی در راه اندازی عادی ماشین خود شدید، می توانید باتری خود را بررسی کنید. در بیشتر موارد، فقط باید باتری خود را شارژ کنید.
 2. کلیک کردن روی نویز هنگام تلاش برای روشن کردن ماشین
  اگر هنگام چرخاندن کلید در احتراق، صدای کلیک شنیدید، نشان دهنده مشکل باتری کم مصرف یا حتی باتری ماشین است. باتری مرده نیز می تواند نتیجه یک دینام معیوب باشد.

در هر صورت، احتمالاً باید خودرو را به سرعت روشن کنید و به مکانیک خود مراجعه کنید تا تصمیم بگیرید که آیا برای تعویض باتری خودرو اقدام کنید یا خیر.

نکته: مطمئن شوید که برای این وضعیت مجموعه ای از کابل های جامپر را در چکمه خود نگه دارید.

 1. برای راه اندازی ماشین باید پدال گاز فشار داده شود
  یک وسیله نقلیه معمولی برای روشن شدن نیازی به بنزین ندارد. اگر فقط برای راه اندازی وسیله نقلیه خود مجبور به فشار دادن پدال گاز هستید، احتمالاً باتری ضعیفی دارید و باید به یک تکنسین تعمیر خودرو اجازه دهید تصمیم بگیرد که آیا به باتری ماشین جدید نیاز دارید یا خیر.
 2. موتور معکوس می شود
  در موارد نادر، خرابی باتری می‌تواند جرقه‌هایی ایجاد کند که باعث می‌شود موتور شما کار معکوس کند.

این علامتی است که از دست نخواهید داد، اما خرابی موتور می تواند ناشی از بسیاری از مشکلات اساسی باشد – نه فقط مشکل باتری.

بهتر است در صورت مشاهده عکس العمل به مکانیک خود اجازه دهید همه علل (از جمله احتمال خرابی باتری) را بررسی کند.

 1. بوی گوگرد
  یک باتری متورم یا کهنه می تواند اسید باتری داخلی خود را نشت کند – و با انجام این کار، بوی قوی گوگرد متصاعد می شود. اگر در اطراف وسیله نقلیه خود بوی سولفور مشاهده کردید، فوراً باتری خود را بررسی کرده و آن را تعویض کنید.

یک باتری بد در نهایت می‌میرد، اما اسید باتری که نشت می‌کند می‌تواند بخش‌هایی از موتور شما را خورده کند و هزینه تعمیر موتور را برای شما به ارمغان می‌آورد که بسیار بیشتر از تعویض باتری بد ماشین است.

 1. قاب باتری متورم
  اگر متوجه یک باتری برآمده یا تاب خورده شدید، احتمالاً به دلیل تجمع گاز هیدروژن در داخل جعبه باتری است – و به باتری ماشین جدید نیاز خواهید داشت.

این ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که عمر باتری تمام شده است، باتری در معرض دماهای شدید قرار می گیرد یا زمانی که دینام بد باتری را بیش از حد شارژ می کند. یک دینام می تواند باتری را به دلیل مشکلات تنظیم کننده ولتاژ شارژ کند.

در هر صورت، قاب باتری متورم به این معنی است که شما نیاز به تعویض باتری خودرو دارید.

 1. خوردگی پایانه های باتری
  خوردگی اطراف ترمینال مثبت یا ترمینال منفی نشانه شارژ بیش از حد یا نشتی باتری است – که به طور قابل توجهی قدرت باتری را ضعیف می کند.

اگر ترمینال باتری را دیدید که با یک ماده کریستالی مایل به آبی پوشانده شده است، اسید باتری نشت کرده است که باعث خوردگی در ترمینال باتری شده است – و زمان آن رسیده که خودروی خود را یک باتری جدید تهیه کنید.

 1. مایع باتری کم
  برخی از باتری ها دارای درپوش های قابل جابجایی هستند تا دارندگان بتوانند سطح آب باتری (الکترولیت) را بررسی کنند.

اگر اغلب مجبور می شوید مایع را پر کنید یا چراغ هشدار باتری روشن می شود، نشان دهنده خرابی باتری ماشین است.

این زمانی اتفاق می افتد که صفحات سلولی گوگرد را انباشته می کنند و باعث می شود که الکترولیت به اکسیژن یا گاز هیدروژن تبدیل شود که از ترمینال باتری به بیرون نشت می کند.

 1. Jumpstart ها بیشتر هستند
  اگر لازم است کابل های جامپر خود را به ماشین همسایه وصل کنید و وسیله نقلیه خود را مرتباً روشن کنید، قدرت باتری کم است و احتمالاً دیگر نمی تواند شارژ را نگه دارد.

کاهش ظرفیت یکی از ویژگی های رایج باتری های قدیمی است. برای بررسی اینکه آیا باتری جدید مورد نیاز است یا خیر، به مکانیک نیاز دارید. از طرف دیگر، ممکن است یک دینام معیوب داشته باشید که نمی تواند باتری را شارژ کند.

اکنون که رایج‌ترین علائم ضعیف شدن یا در حال مرگ باتری خودرو را می‌دانید – اجازه دهید به سؤالات متداول بپردازیم.

سوالات متداول درباره علائم ضعیف بودن باتری خودرو

در اینجا به برخی از سوالات رایج در مورد باتری ضعیف خودرو پاسخ داده شده است:

 1. آیا هوای سرد می تواند باتری ماشین من را خراب کند؟
  هوای سرد باعث می شود قدرت باتری به طور چشمگیری کاهش یابد. حتی یک باتری جدید در دمای زیر صفر حدود 35 درصد از توان خود را از دست می دهد.

در حدود 0oF، باتری های خودرو می توانند تا 60 درصد قدرت خود را از دست بدهند، در حالی که دینام و موتور استارت شما نیز ممکن است آسیب ببینند.

در این دماهای انجماد، وسایل نقلیه تقریباً دو برابر انرژی بیشتری برای راه اندازی نیاز دارند. این باعث می شود باتری شما سخت تر کار کند و به سرعت فرسوده شود و باعث ضعیف شدن آن تا زمانی که در نهایت از بین می رود.

 1. چگونه می توانم بفهمم که باتری ماشین من نیاز به تعویض دارد؟
  ممکن است بخواهید باتری شما تا زمانی که ممکن است دوام بیاورد تا بهترین ارزش را نسبت به پول خود داشته باشید. با این حال، در نظر گرفتن سلامت باتری مهم است تا در نهایت با باتری مرده مواجه نشوید.

اگر علائم خرابی باتری ماشین را که در بالا ذکر کردیم، تجربه کردید، یا اگر چراغ هشدار باتری (چراغ داشبورد) روشن شد، ولتاژ باتری ماشین خود را با یک مولتی متر اندازه گیری کنید. چراغ چک موتور شما نیز ممکن است روشن شود.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر یک باتری کاملاً شارژ شده دارای ولتاژ زیر 10 ولت باشد، باید به دنبال تعویض باتری باشید.

 1. باتری ضعیف چه تاثیری روی ماشین من می گذارد؟
  باتری شما نقش مهمی در تامین انرژی سیستم الکتریکی ماشین شما ایفا می کند – از جمله تمام اجزای الکتریکی مانند برف پاک کن شیشه جلو و شیشه های برقی.

باتری ضعیف می تواند تقریباً بر هر قطعه الکتریکی ماشین شما از جمله سیستم شارژ تأثیر بگذارد. هنگام راه‌اندازی خودرو باعث کم‌نور شدن چراغ‌های جلو و مشکل می‌شود.

باتری ضعیف نیز می تواند روی موتور استارت و دینام شما تأثیر بگذارد. هنگامی که برق باتری کم است، موتور استارت و دینام برای جبران ولتاژ بیش از حد ولتاژ می کشند.

این در نهایت می تواند منجر به یک دینام بد و یک موتور استارت بد شود.

 1. آیا ماشین من می تواند با باتری ضعیف کار کند؟
  بله، وسیله نقلیه شما ممکن است برای مدتی با باتری ضعیف کار کند، اما نباید اجازه دهید این اتفاق بیفتد.

یک باتری ضعیف تا زمانی که از بین برود بدتر می شود و ممکن است با باتری مرده و مشکل الکتریکی دیگری مانند خرابی دینام در جاده گیر بیفتید.

به محض اینکه متوجه علائم ضعیف باتری خودرو شدید، از یک تکنسین تعمیر خودرو برای بررسی خودرو خود استفاده کنید. در غیر این صورت، ممکن است در نهایت بسیار بیشتر از هزینه باتری ماشین جدید بپردازید.

 1. بهترین راه برای مقابله با باتری ضعیف خودرو چیست؟
  فهمیدن اینکه باتری ماشین شما در حال از بین رفتن است می تواند شما را در مورد تمام مشکلات ناشی از آن فکر کند، اما لازم نیست زیاد نگران باشید.

تماس با یک مکانیک خبره می تواند به شما کمک کند تقریباً هر مشکل باتری ضعیف را برطرف کنید.

خوشبختانه، شما فقط می توانید با یک مکانیک موبایل تماس بگیرید – مانند RepairSmith!

RepairSmith چیست؟
RepairSmith یک سرویس نگهداری و تعمیر وسایل نقلیه سیار است که برای راحتی شما طراحی شده است.

کلیه خدمات تعویض و تعمیر باطری خودرو در مسیر شما قابل انجام است
تکنسین های متخصص بازرسی و سرویس خودرو را انجام می دهند
رزرو آنلاین راحت و آسان است
رقابتی، قیمت اولیه
کلیه تعمیرات و تعمیرات با ابزار و قطعات جایگزین با کیفیت بالا انجام می شود
RepairSmith ارائه می دهد 12 ماه | 12000 مایل گارانتی برای کلیه تعمیرات
برای دریافت برآورد دقیق تعمیر و سرویس باتری می توانید این فرم را پر کنید.

بسته بندی
باتری ماشین شما جزء حیاتی سیستم الکتریکی شما است.

اکثر باتری های خودرو دارای گارانتی چند ساله هستند. با این حال، ضروری است که گاهی اوقات باتری و سایر اجزای سیستم شارژ خود را آزمایش کنید. این به جلوگیری از گیر افتادن با باتری مرده ماشین کمک می کند.

برچسب ها :

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.