14 نشانه کم خونی فقر آهن

14 نشانه کم خونی فقر آهن

بدن شما برای ساختن هموگلوبین به آهن نیاز دارد، پروتئینی در گلبول های قرمز خون که آنها را قادر می سازد تا اکسیژن را از طریق رگ های خونی شما حمل کنند.

اگر بدن شما هموگلوبین کافی نداشته باشد، بافت ها و ماهیچه های شما اکسیژن کافی دریافت نمی کنند تا بتوانند به طور موثر کار کنند.

در اینجا 14 علامت و نشانه کمبود آهن وجود دارد که با رایج ترین آنها شروع می شود. همچنین، نحوه تشخیص کم خونی در کودکان و بزرگسالان و زمان مراجعه به پزشک را بیاموزید.

کسب اطلاعات بیشتر: 8 درمان خانگی برای آفتاب سوختگی که توسط متخصصان پوست توصیه شده است

 1. خستگی غیرمعمول
  احساس خستگی یکی از علائم رایج کم خونی فقر آهن است. همچنین می‌تواند بر افرادی که آهن کافی ندارند، حتی اگر تشخیص کمبود دریافت نکرده باشند، تأثیر بگذارد.

این خستگی به این دلیل اتفاق می افتد که بدن شما آهن مورد نیاز برای ساخت پروتئینی به نام هموگلوبین را ندارد که به حمل اکسیژن در بدن شما کمک می کند.

بدون هموگلوبین کافی، اکسیژن کمتری به بافت ها و ماهیچه های شما می رسد و آنها را از انرژی محروم می کند. قلب شما همچنین باید سخت‌تر کار کند تا خون غنی از اکسیژن بیشتری در بدن شما حرکت دهد، که می‌تواند شما را خسته کند.

از آنجایی که خستگی اغلب بخشی از یک زندگی پرمشغله و مدرن در نظر گرفته می شود، تشخیص کمبود آهن تنها بر اساس این علامت دشوار است.

با این حال، خستگی که با رنگ پریدگی، تنگی نفس و سایر علائم رخ می دهد ممکن است نشانه کم خونی باشد.

 1. پوستی که رنگ پریده تر از حد معمول است
  پوستی که رنگ پریده تر از حد معمول است و همچنین رنگ کم رنگ داخل پلک پایین نیز می تواند نشان دهنده کمبود آهن باشد.

هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز به خون رنگ قرمز می دهد، بنابراین سطوح پایین ناشی از کمبود آهن باعث می شود خون کمتر قرمز شود. به همین دلیل است که پوست در افراد مبتلا به کمبود آهن ممکن است مقداری از رنگ یا گرمای خود را از دست بدهد.

یک مطالعه در سال 2016 اشاره می کند که رنگ پریدگی در پوست یا داخل پلک ها یک شاخص قابل اعتماد برای کم خونی است. فرد مبتلا به کم خونی شدید ممکن است رنگ پریدگی در چین های کف دست نیز داشته باشد.

اگر در حالی که در آینه نگاه می کنید پلک پایین خود را به سمت پایین بکشید، لایه داخلی باید به رنگ قرمز پر جنب و جوش باشد. اگر رنگ صورتی یا زرد بسیار کم رنگ است، ممکن است دچار کمبود آهن باشید.

در افرادی با رنگ پوست تیره تر، پلک ممکن است تنها ناحیه ای باشد که این وضعیت در آن قابل توجه است.

با این حال، رنگ پریدگی ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد. فقط یک آزمایش خون می تواند تایید کند که آیا فرد کم خونی دارد یا خیر.

 1. تنگی نفس
  هموگلوبین گلبول‌های قرمز خون را قادر می‌سازد تا اکسیژن را در سراسر بدن حمل کنند.

هنگامی که سطح هموگلوبین با کمبود آهن پایین است، سطح اکسیژن نیز پایین است. این بدان معناست که ماهیچه‌های شما اکسیژن کافی برای انجام فعالیت‌های روزمره مانند راه رفتن را دریافت نمی‌کنند.

در نتیجه، با تلاش بدن برای دریافت اکسیژن بیشتر، سرعت تنفس شما افزایش می یابد و در نتیجه تنگی نفس ایجاد می شود.

اگر هنگام انجام کارهای روزانه که برایتان آسان بود، مانند راه رفتن، بالا رفتن از پله ها یا ورزش نفس خود را از دست می دهید، ممکن است به دلیل کمبود آهن باشد.

 1. سردرد
  کمبود آهن ممکن است در طول قاعدگی اتفاق بیفتد و سردرد نیز می تواند در هر دو رخ دهد.

ارتباط بین کمبود آهن و سردرد نامشخص است. عوامل متعددی ممکن است نقش داشته باشند، از جمله رابطه بین تغییر عملکرد دوپامین و سطوح استروژن.

اگرچه دلایل زیادی برای سردرد وجود دارد، سردردهای مکرر و مکرر ممکن است نشانه کمبود آهن باشد.

 1. تپش قلب
  ضربان قلب قابل توجه یا تپش قلب یکی دیگر از علائم کم خونی فقر آهن است.

کارشناسان هنوز در حال بررسی ارتباط بین کمبود آهن، کم خونی و مشکلات قلبی هستند، اما آنها معتقدند که تامین اکسیژن ممکن است نقش داشته باشد.

هموگلوبین پروتئین موجود در گلبول های قرمز است که به انتقال اکسیژن در بدن شما کمک می کند. در کمبود آهن، سطح هموگلوبین پایین به این معنی است که قلب برای حمل اکسیژن باید سخت کار کند.

این ممکن است منجر به ضربان قلب نامنظم یا این احساس شود که قلب شما به طور غیرعادی سریع می زند.

در نتیجه، کمبود آهن ممکن است شرایطی را بدتر کند که بر قلب شما تأثیر می گذارد، مانند نارسایی قلبی و بیماری عروق کرونر قلب.

 1. مو و پوست خشک و آسیب دیده
  پوست و موی خشک یا آسیب دیده ممکن است نشانه کمبود آهن باشد.

کمبود آهن باعث کاهش سطح هموگلوبین در خون شما می شود که ممکن است میزان اکسیژن موجود در سلول هایی را که باعث رشد مو می شوند کاهش دهد.

پوست و موهایی که فاقد اکسیژن هستند ممکن است خشک و ضعیف شوند.

کمبود آهن همچنین با ریزش مو مرتبط است، و برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است یک علت باشد.

مو اغلب در طول شستشو و برس زدن روزانه می ریزد. اما، ریزش موی قابل توجه ممکن است نشانه کمبود آهن باشد.

 1. تورم و درد زبان یا دهان شما
  گاهی اوقات، تغییرات داخل یا خارج دهان می تواند نشان دهنده کم خونی فقر آهن باشد. نشانه ها شامل زبان متورم، ملتهب، رنگ پریده یا به طرز عجیبی صاف است.

سایر علائم احتمالی اطراف دهان عبارتند از:

دهان خشک
احساس سوزش در دهان شما
زخم و ترک های قرمز در گوشه های دهان شما
زخمهای دهان

 1. پاهای بی قرار
  ممکن است یک منبع قابل اعتماد بین کمبود آهن و سندرم پای بی قرار وجود داشته باشد.

این وضعیت شامل یک میل شدید به حرکت دادن پاهای خود در حالت استراحت است. همچنین ممکن است باعث خزیدن یا احساس خارش ناخوشایند در پاها و پاهای شما شود.

معمولاً در شب بدتر است و می تواند خوابیدن را سخت کند.

علل سندرم پای بیقرار اولیه به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، می تواند ناشی از شرایط پزشکی مختلف، از جمله کم خونی فقر آهن باشد.

در واقع، احتمال ابتلا به سندرم پای بیقرار در افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن، شش برابر بیشتر از جمعیت عادی است.

 1. ناخن های شکننده یا قاشقی شکل
  ناخن های قاشقی شکل که کویلونیشیا نیز نامیده می شود، یکی دیگر از علائم کم خونی فقر آهن است.

معمولاً اولین علامت ناخن های شکننده است که به راحتی خرد می شوند و می ترکند.

در مراحل بعدی کمبود آهن، ناخن‌ها می‌توانند قاشقی شکل شوند، به این معنی که وسط ناخن شما فرو می‌رود و لبه‌های آن بالا می‌آیند تا ظاهری گرد مانند قاشق به شما بدهد.

این یک عارضه جانبی نادر منبع مورد اعتماد است و معمولاً با درمان برای افزایش سطح آهن بدن قابل برگشت است.

10-14. سایر علائم کم خونی فقر آهن
چندین شاخص دیگر نشان می دهد که سطح آهن شما ممکن است پایین باشد. این موارد کمتر رایج هستند و ممکن است با بسیاری از شرایط غیر از کمبود آهن مرتبط باشند.

سایر علائم کم خونی فقر آهن عبارتند از:

هوس های عجیب اشتیاق به غذاهای عجیب یا غیر خوراکی پیکا نامیده می شود. ممکن است فردی هوس یخ، خاک رس، خاک، گچ یا کاغذ کند. این می تواند در دوران بارداری رخ دهد و ممکن است منبع قابل اعتماد نشانه ای از کمبود آهن باشد.
احساس افسردگی. ممکن است یک منبع مطمئن بین کم خونی فقر آهن و افسردگی در بزرگسالان، از جمله منبع مورد اعتماد در دوران بارداری، وجود داشته باشد.
دست و پاهای سرد. کمبود آهن به معنای رساندن اکسیژن کمتر به دست و پا است. برخی از افراد ممکن است سرما را راحت‌تر احساس کنند یا دست‌ها و پاهای سرد را تجربه کنند.
عفونت های مکرر. آهن برای یک سیستم ایمنی سالم مورد نیاز است و کمبود آهن ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.
اشتهای ضعیف. کمبود آهن به دلیل تغییر در هورمون گرسنگی، گرلین، با اشتهای کم منبع قابل اعتماد مرتبط است.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.