مراقبت از دندان های کودک

مراقبت از دندان های کودک

پس از هفته‌ها تماشای آب‌ریزش و سر و صدا کردن نوزادتان، بالاخره متوجه می‌شوید که اولین جوانه دندان کوچک از لثه بیرون می‌زند. طی چند سال آینده، لبخند لثه ای کودک شما به تدریج با دو ردیف دندان شیری جایگزین می شود.

دندان های شیری ممکن است کوچک باشند، اما مهم هستند. آنها به عنوان جایگیر برای دندان های بزرگسال عمل می کنند. بدون مجموعه ای از دندان های شیری سالم، کودک شما در جویدن، لبخند زدن و صحبت واضح مشکل خواهد داشت. به همین دلیل است که مراقبت از دندان های شیری و حفظ آن ها بدون پوسیدگی بسیار مهم است. با شروع زودهنگام، کودک شما به برنامه روزانه عادت می کند.

کسب اطلاعات بیشتر: پسوریازیس: علائم، علل، درمان

مراقبت از لثه های کودک

می توانید بلافاصله مراقبت از لثه های کودک خود را شروع کنید. اما در ابتدا، مراقبت شامل مسواک و خمیر دندان نمی شود. در عوض، این مراحل را انجام دهید:

یک پارچه شستشوی نرم و مرطوب یا تکه گاز بگیرید.
حداقل دو بار در روز به آرامی لثه های کودک خود را پاک کنید.
به خصوص لثه های کودک خود را بعد از شیر خوردن و قبل از خواب پاک کنید.
این کار باکتری ها را شسته و از چسبیدن آنها به لثه ها جلوگیری می کند. باکتری‌ها می‌توانند پلاک‌های چسبناکی از خود به جای بگذارند که به دندان‌های شیرخوار هنگام ورود آسیب می‌زند.

مسواک زدن دندان های کودک

هنگامی که اولین دندان های شیری شروع به بیرون زدن کردند، می توانید به مسواک بروید. ممکن است متخصص اطفال کودک شما به شما پیشنهاد دهد که منتظر بمانید تا چهار دندان پشت سر هم بیرون بیایند. دیگران توصیه می کنند تا 2 یا 3 سالگی کودک صبر کنید. یک مسواک با یک مسواک انتخاب کنید:

 • برس نرم
 • سر کوچک
 • دسته بزرگ

در ابتدا فقط مسواک را خیس کنید. خیساندن برس در آب گرم برای چند دقیقه قبل از مسواک زدن می تواند موهای زائد را بیشتر نرم کند.

به محض رویش دندان ها می توانید از خمیردندان به مقدار یک دانه برنج استفاده کنید. شما می توانید این مقدار را به اندازه یک نخود خمیردندان حاوی فلوراید در سن 3 سالگی افزایش دهید.

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که از دندان ها در برابر ایجاد حفره محافظت و تقویت می کند. استفاده از آن در اوایل زندگی کودک شما محافظت بیشتری برای رشد دندان ها ایجاد می کند. با این حال، دندانپزشکان توصیه می کنند که خمیردندان حاوی فلوراید را زمانی شروع کنید که کودک شما می تواند پس از مسواک زدن خمیر دندان را به طور قابل اعتماد بیرون بیاورد. بچه ها مقدار زیادی فلوراید را از آب آشامیدنی دریافت می کنند و نباید فلوراید را با غلظتی که در خمیردندان دارد بخورند.

بسیاری از خمیردندان های کودکان با مزه های دلپذیر برای کودکان طعم دار می شوند تا مسواک زدن را بیشتر تشویق کنند. مورد علاقه فرزندتان را انتخاب کنید. همچنین به دنبال خمیردندان هایی باشید که دارای مهر پذیرش انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) هستند. این نشان می دهد که خمیردندان معیارهای ADA را برای ایمنی و اثربخشی برآورده کرده است. در نهایت، برچسب سازنده را بخوانید. برخی از خمیردندان ها برای کودکان زیر سن خاصی توصیه نمی شود.

دندان های کودک خود را دو بار در روز مسواک بزنید – صبح و درست قبل از خواب. 2 دقیقه را به مسواک زدن اختصاص دهید و بخش خوبی از این زمان را روی دندان های آسیاب پشتی متمرکز کنید. این ناحیه ای است که اغلب ابتدا حفره ها ایجاد می شوند.

مسواک را هر 3 یا 4 ماه یا در صورت بروز علائم ساییدگی زودتر تعویض کنید. هرگز مسواک را با دیگران به اشتراک نگذارید.

شما باید دندان های کودک خود را تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شوند که مسواک را نگه دارند مسواک بزنید. هنگامی که تمام دندان های شیری در آمدند نخ دندان بکشید. استفاده از نخ دندان به جای نخ دندان معمولی ممکن است هم برای شما و هم برای فرزندتان آسان تر باشد. درست قبل از خواب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. پس از آن، تا صبح روز بعد، به جز آب، غذا و نوشیدنی ندهید.

به نظارت بر این فرآیند ادامه دهید تا زمانی که کودکتان بتواند بدون کمک آبکشی کند و تف کند. این معمولا در حدود سن 6 سالگی اتفاق می افتد. تا این زمان، به یاد داشته باشید که بهترین راه برای آموزش مسواک زدن به کودکان، الگو گرفتن است. اجازه دادن به فرزندتان برای تماشای مسواک زدن شما، اهمیت بهداشت دهان و دندان را آموزش می دهد.

پس از 6 سالگی کودک، شستشوی فلوراید می تواند به جلوگیری از پوسیدگی کمک کند. از دندانپزشک خود بپرسید که کدام محصول مناسب است. مطمئن شوید که فرزندتان فلوراید کافی دریافت می کند، که به کاهش حفره ها کمک می کند. اگر منبع آب محلی شما حاوی فلوراید نیست، از دندانپزشک یا پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به استفاده از مکمل دارید.

مراقب هرگونه نشانه ای از پوسیدگی دندان شیری باشید – لکه های قهوه ای یا سفید یا حفره های روی دندان. اگر شما یا متخصص اطفال متوجه مشکلی شدید، فرزندتان را برای معاینه نزد دندانپزشک اطفال ببرید.

حتی اگر مشکلی وجود نداشته باشد، کودک شما باید در سن 1 سالگی یا ظرف 6 ماه پس از در آمدن اولین دندان خود برای اولین بار به دندانپزشک مراجعه کند. مراقبت های پیشگیرانه اولیه در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. یک گزارش CDC نشان می دهد که هزینه های مراقبت از دندان در طول یک دوره 5 ساله برای کودکانی که در سن 5 سالگی به دندانپزشک مراجعه می کنند تقریباً 40٪ کمتر است. دندانپزشک می تواند در مورد موارد زیر به شما توصیه کند:

 • مراقبت از دندان شیری
 • دندان درآوردن
 • فلوراید
 • مکیدن شست
 • پوشش های سیلانت، که می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان کمک کند
 • رژیم غذایی

دندان درآوردن

دندان های کودکان در زمان های مختلف بیرون می آیند. برای کسب اطلاعات بیشتر این نمودار را بررسی کنید. ممکن است 2 سال طول بکشد تا تمام دندان های شیرخوار از طریق لثه کودک شما راه پیدا کنند. فرآیند بیرون آمدن هر دندان را “دندان درآوردن” می نامند. ممکن است برای شما و کودکتان زمان سختی باشد.

دندان درآوردن ناراحت کننده است. به همین دلیل است که کودک شما چند روز یا چند هفته قبل از بیرون آمدن هر دندان شیری گریه می کند و عصبانی می شود. نوزادان می توانند سایر علائم دندان درآوردن را نیز نشان دهند، از جمله:

 • آب دهان
 • لثه های متورم
 • کمی بالاتر از دمای معمولی

در اینجا چند نکته برای تسکین درد دندان درآوردن کودک آورده شده است:

حلقه های دندان درآوردن. اجازه دهید کودکتان یک حلقه دندان درآورنده تمیز و خنک یا دستمال شستشوی سرد را بجود. فقط از دادن هر چیزی که به اندازه کافی کوچک است به کودک خود ندهید تا خفه شود. همچنین از حلقه دندان درآوردن با مایعی که در داخل آن ممکن است باز شود خودداری کنید.

مالش آدامس. لثه های کودک را با انگشت تمیز مالش دهید.

مسکن درد. مسکن های موضعی روی لثه مالیده می شود. آنهایی که حاوی بنزوکائین هستند نباید برای دندان درآوردن استفاده شوند. FDA هشدار می دهد که چنین محصولاتی می توانند عوارض جانبی خطرناک و بالقوه تهدید کننده زندگی ایجاد کنند. برای تسکین درد، گهگاهی استامینوفن به کودک خود بدهید، اما ابتدا از پزشک اطفال خود بپرسید. هرگز به کودک خود آسپرین ندهید. این بیماری با یک بیماری نادر اما جدی به نام سندرم ری در کودکان مرتبط است.

اگر کودک شما به طور غیرمعمولی تحریک پذیر یا تسلی ناپذیر است، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

پیشگیری از پوسیدگی

علاوه بر مراقبت از دندان های شیری، باید از آنها نیز محافظت کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی، شیشه شیر کودک را فقط با موارد زیر پر کنید:

 • فرمول
 • شیر مادر
 • اب
 • محلول های الکترولیت ویژه زمانی که کودک اسهال دارد

به کودک خود آب میوه، نوشابه و سایر نوشیدنی های شیرین ندهید. آنها را به 4 اونس در روز آب میوه 100٪ محدود کنید. در وعده های غذایی نوشیدنی ها و غذاهای بدون قند بدهید و از آب میوه فقط به عنوان یک غذا استفاده کنید.

نوشیدنی های شیرین – حتی شیر – می توانند روی دندان ها بنشینند. این می تواند منجر به پوسیدگی دندان شیری شود – که به عنوان پوسیدگی دندان شیشه شیر نیز شناخته می شود. همچنین کودکانی که پستانک آنها اغلب در شکر یا شربت آغشته می شود، در معرض خطر هستند. دادن نوشیدنی شیرین به نوزاد هنگام چرت یا شب مضر است زیرا جریان بزاق در طول خواب کاهش می یابد. باکتری ها از قند نوشیدنی های شیرین تغذیه می کنند و اسید تولید می کنند که به دندان های کودک حمله می کند.

اگر مجبورید کودکتان را با شیشه یا فنجان به رختخواب بفرستید یا چرت بزند، آن را فقط با آب پر کنید. همچنین از گذاشتن چیزهای شیرین – مانند شکر یا عسل – روی پستانک کودک خودداری کنید.

اگرچه پوسیدگی دندان شیشه شیر معمولاً در دندان های جلویی بالایی اتفاق می افتد، اما سایر دندان ها نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

اگر پوسیدگی دندان شیشه شیر بدون درمان رها شود، ممکن است درد و عفونت ایجاد شود. دندان هایی که به شدت پوسیده شده اند ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشند.

اگر دندان‌ها به دلیل پوسیدگی بطری شیری خیلی زود عفونی شوند یا از بین بروند، ممکن است کودک شما عادت‌های بد غذایی، مشکلات گفتاری، دندان‌های کج و دندان‌های بزرگسال آسیب دیده پیدا کند. آنها همچنین شانس بیشتری برای کج شدن دندان های بزرگسالان خواهند داشت.

هیچ وقت برای ترک عادت های بد دیر نیست. اگر کودک شما مایعات شیرین شده از شیشه شیر می‌نوشد یا با شیشه می‌خوابد، همین حالا این عادت را ترک کنید و خطر پوسیدگی دندان‌های شیشه شیر را کاهش دهید:

 • به مدت 2 تا 3 هفته محتویات بطری را به آرامی با آب رقیق کنید.
 • پس از اتمام این دوره، بطری را فقط با آب پر کنید.
 • در سن 2 یا 3 سالگی پستانک را کنار بگذارید. دلایل خوبی وجود دارد که به فرزندتان اجازه دهید از پستانک استفاده کند، اما در درازمدت می تواند بر روی ردیف شدن دندان هایش تأثیر بگذارد. همچنین می تواند شکل دهان را تغییر دهد. اگر در سن 3 سالگی هنوز از پستانک استفاده می کند با پزشک خود صحبت کنید.
 • مراقب داروی شیرین باشید داروهای کودکان می توانند طعم دار و شیرین باشند. اگر روی دندان بچسبند، احتمال پوسیدگی بالا می رود. کودکانی که برای بیماری‌های مزمن مانند آسم و مشکلات قلبی دارو مصرف می‌کنند، اغلب میزان پوسیدگی بیشتری دارند. آنتی بیوتیک ها و برخی از داروهای آسم می توانند باعث رشد بیش از حد مخمرها شوند که می تواند منجر به عفونت قارچی به نام برفک دهان شود. نشانه‌ها لکه‌های خامه‌ای مانند کشک روی زبان یا داخل دهان هستند. با دندانپزشک خود در مورد تعداد دفعات مسواک زدن در صورت مصرف طولانی مدت داروی کودک صحبت کنید. می تواند به اندازه چهار بار در روز باشد.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.