چگونه موهای خود را بشویید!

چگونه موهای خود را بشویید!

این احتمال وجود دارد که شستن موهایتان چیزی نیست که در طول سال ها به آن فکر کرده باشید.

مطمئناً، شاید هنگام انتخاب شامپو و نرم کننده خود کمی تحقیق کرده باشید. اما احتمالاً زمان زیادی را صرف این فکر نکرده اید که آیا واقعاً موهای خود را به درستی می شویید.

کسب اطلاعات بیشتر: چگونه در عین سادگی زیبا باشیم؟

آیا روش صحیحی برای شستن مو وجود دارد؟

کمی بیشتر از خیس کردن موهایتان، کف کردن با شامپو، آبکشی و تکرار با نرم کننده وجود دارد – به خصوص اگر می خواهید نتایج مطلوبی داشته باشید.

مونیکا دیویس، آرایشگر حرفه‌ای می‌گوید: «استفاده از تکنیک‌های مناسب شستشوی مو به شما امکان می‌دهد مطمئن شوید که به موها و فولیکول‌هایتان آسیب نمی‌رسانید. همچنین مطمئن می شود که به پوست سر خود آسیبی نرسانید.

به همین دلیل است که اگر واقعاً می‌خواهید بهترین کار را برای پوست سر و موهایتان انجام دهید، باید به چند نکته توجه کنید. اما، نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا کمک کنیم.

به دقت در نظر بگیرید که از چه محصولاتی استفاده می کنید

به عبارت دیگر، محصولات خود را فقط به این دلیل انتخاب نکنید که بوی خوبی دارند.

شامپوی مناسب با نوع موی خود را انتخاب کنید

اگر شامپوی مناسب را انتخاب نکنید، ممکن است در نهایت به موهایتان آسیب بیشتری وارد کنید تا خوب.

اگر موهای ظریفی دارید، (معمولاً اگر به سختی می توانید یک تار مو را بین نوک انگشتان خود ببینید یا احساس کنید) باید از یک شامپو شفاف کننده ملایم استفاده کنید.
اگر موهای ضخیم یا ضخیم دارید، به دنبال چیزی با ویژگی های مرطوب کننده باشید.
اگر موهای رنگ شده دارید، به دنبال چیزی بی رنگ باشید که هر بار که موهایتان را می‌شویید، رنگ موهایتان را پاک نکند.
برای موهای سفید شده، به دنبال شامپوی شفاف کننده باشید تا از رنگ زرد ناخواسته جلوگیری کنید.
نمیدونی چه نوع مویی داری؟ همیشه می‌توانید از آرایشگرتان راهنمایی بخواهید.

در اینجا یک ترفند ساده وجود دارد که می تواند کمک کند: یک تار از موهای خود را بردارید و آن را بین شست و انگشت اشاره خود بچرخانید. اگر به سختی می توانید آن را ببینید یا احساس کنید، موهای ظریفی دارید.

بدون توجه به نوع موی شما، احتمالاً می خواهید از شامپوهایی که حاوی سولفات و سیلیکون هستند اجتناب کنید. در حالی که این مواد ممکن است به کف کردن شامپو شما کمک کنند و به موهای شما احساس تمیزی بدهند، اما ممکن است به مرور زمان باعث خشک شدن آن شوند. این مواد چربی طبیعی موهای شما را از بین می برند و موهای شما را مستعد شکستن و کدر شدن می کنند.

این امر مخصوصاً اگر موهای نازک، موهای خشک یا موهایی دارید که مستعد موخوره هستند صادق است.

سولفات ها همچنین می توانند باعث تحریک پوست برای برخی از افراد، به ویژه آنهایی که پوست حساسی دارند، شود. به همین دلیل است که افراد مبتلا به روزاسه، اگزما یا درماتیت تماسی ممکن است بخواهند از شامپوهای حاوی سولفات اجتناب کنند.

شستشوی مشترک را امتحان کنید

اگر موهای خشک یا ضخیم دارید، می توانید موهای خود را به طور مشترک بشویید.

دیویس توضیح می‌دهد: «محصولات شستشوی مشترک مو، نرم‌کننده‌های پاک‌کننده‌ای هستند که رطوبت را همراه با شستشوی فوق‌العاده ملایم فراهم می‌کنند. موهای خشک و زبر آسیب پذیرتر هستند، بنابراین شستشوی مشترک ایده خوبی برای ترمیم آن است. شامپوهای پایه دارای مواد سورفکتانت بیشتری برای کف کردن هستند، در حالی که شستشوی مشترک مواد حالت دهنده بیشتری دارند.

بدانید که شستشوی طبیعی خوب است

همچنین می‌توانید از وسایل خانگی مانند سرکه سیب و جوش شیرین استفاده کنید، البته تا زمانی که آنها را با آب رقیق کنید. این محصولات موهای شما را تمیز کرده و رطوبت طبیعی موهای شما را حفظ می کنند.

در واقع، به گفته دیویس، سرکه سیب (تا زمانی که با آب رقیق شده باشد) می تواند به شما کمک کند «محصولات موی سرسخت را از بین ببرید، موها و پوست سر خود را عمیق تمیز کنید و حتی التهاب خفیف پوست سر ناشی از شوره سر را کاهش دهید».

نرم کننده های مرطوب کننده و سایر محصولات اختیاری را پیدا کنید

به دنبال نرم کننده های مرطوب کننده باشید که به جلوگیری از شکافتن یا خشک شدن انتهای موهایتان کمک کند.

همچنین ممکن است بخواهید از یک محافظ بعد از شستشو استفاده کنید، به خصوص اگر مستعد وز شدن مو هستید، و اگر موهای شما به شدت مستعد گره خوردن است، یک محصول بازکننده گره مو را در نظر بگیرید.

شما همچنین یک برس مو با کیفیت خوب می خواهید که موهای شما را در حین برس زدن نشکند.

موهای خود را هر روز نشویید

به طور جدی.

موهای خود را هر روز نشویید، در غیر این صورت روغن طبیعی موهای خود را از بین می برید. این می تواند موهای شما را در دراز مدت خشک و آسیب برساند.

اما، مانند شامپوی شما، زمان بهینه برای شستن موهایتان بسته به نوع موی شما کمی متفاوت است.

موهای چرب ممکن است هر 2 تا 3 روز یکبار نیاز به شستشو داشته باشند، اما موهای خشک ممکن است فقط 1 تا 2 بار در هفته نیاز به شستشو داشته باشند.

در هر صورت، اجازه دادن به موهایتان چند روز بین شست‌وشوها، به روغن‌های طبیعی موهایتان این فرصت را می‌دهد که کار خود را انجام دهند و موهایتان را سالم نگه دارند.

نوع آب خود را بشناسید

بسیاری از ما به آبی که برای شستن موهای خود استفاده می کنیم فکر نمی کنیم، اما می تواند مهم باشد.

آب سخت حاوی مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم است که می تواند لایه ای روی موهای شما باقی بگذارد. این فیلم می تواند مرطوب کردن موثر موهای شما را دشوار کند.

با گذشت زمان، آب سخت می تواند موهای شما را خشک کند و آنها را مستعد شکستن منبع مطمئن کند. در موارد شدید، اگر آب سخت پوست سر شما را به شدت تحریک کند یا اگر به بیماری پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس مبتلا باشید، حتی می تواند منجر به ریزش مو شود.

به همین دلیل است که برخی افراد مشهور اصرار دارند موهای خود را با بطری آب بشویید. این، البته، برای بقیه ما عملی نیست.

بسیاری از ما کنترل بسیار کمی بر سطح مواد معدنی موجود در آبی که از حمام‌هایمان خارج می‌شود، داریم – به خصوص اگر خانه‌مان را اجاره می‌کنیم و در دست صاحبخانه است.

بنابراین، چه کار می کنید؟ اگر صاحب خانه خود هستید، ممکن است به فکر تهیه یک نرم کننده آب برای کل خانه خود باشید. اگر اجاره می کنید، می توانید یک سر دوش نرم کننده آب نصب کنید که حاوی کارتریج های کربنی برای حذف مواد معدنی اضافی و تصفیه آب شما به روشی مقرون به صرفه است.

علاوه بر این، می توانید از شامپوهای شفاف کننده برای کمک به احیای موهای آسیب دیده در اثر آب سخت استفاده کنید و هفته ای 1 تا 2 بار از ماسک مو استفاده کنید.

دیویس می‌افزاید: «همچنین می‌توانید با استفاده از نرم‌کننده‌های ترک‌دار تأثیر را به حداقل برسانید».

بنابراین، مراحل صحیح شستشوی مو چیست؟

در اینجا چند مرحله اساسی وجود دارد که باید دنبال کنید.

 1. موهای خود را کاملا خیس کنید
  مستقیماً در استفاده از شامپو خود نپرید. در عوض، اجازه دهید موهایتان کاملا خیس شوند.

بسته به اینکه موهای شما چقدر ضخیم یا متراکم است، ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کنید طول بکشد. بنابراین اجازه دهید آب برای حداقل 1 دقیقه روی سر شما جاری شود، سپس انگشتان خود را از بین موهای خود بگذرانید تا مطمئن شوید که همه آنها (حتی انتهای آن) کاملا خیس هستند.

دیویس می‌گوید: اجازه دادن به موهایتان با آب ولرم خیس شدن کامل به باز شدن کوتیکول‌ها کمک می‌کند و باعث می‌شود موهایتان بعداً نرم‌کننده‌تان را جذب کنند.

 1. شامپوی خود را بمالید
  به یاد داشته باشید: این شامپو باید نوع مناسب موهای شما باشد.

شما همچنین باید مطمئن شوید که مقدار مناسبی از شامپو را برای طول موهای خود استفاده می کنید – نه بیش از حد (ممکن است همه آن را از بین نبرید) و نه خیلی کم (ممکن است موهای شما به طور کامل تمیز نشود).

اگر موهای کوتاهی دارید، شامپویی به اندازه یک نیکل بخرید. برای موهای بلندتر از شانه، به اندازه یک چهارم فکر کنید. اگر موهای بلندی دارید، باید به اندازه کافی شامپو بفشارید تا کف دست شما را تقریباً بپوشاند.

قبل از مالیدن شامپو به موهایتان، آن را با کمی آب در کف دست مخلوط کنید. دیویس می گوید: «به این ترتیب تأثیر مستقیم شامپو بر روی پوست سر خود را کاهش می دهید و مصرف محصول را کاهش می دهید.

سپس، مطمئن شوید که شامپو را به کل پوست سر و تاج سر خود بمالید. شما نیازی به شامپوی زیادی (در صورت وجود) روی نوک موهایتان ندارید.

دیویس می‌گوید: «حقیقت این است که شما باید روی شامپو کردن پوست سرتان تمرکز کنید تا انتهای موهایتان. شامپو را فقط روی پوست سر بمالید و وقتی آن را آبکشی کردید اجازه دهید بقیه موها را تمیز کند.

 1. به راحتی روی پوست سر خود بروید
  خیلی راحت وسوسه می‌شوید که ناخن‌هایتان را فرو ببرید و تجمعات روی پوست سرتان را «شل کنید»، اما این ایده واقعاً بدی است.

دیویس توضیح می دهد: “پوست سر ما در برابر شستشوی ساینده بسیار آسیب پذیر است.” هرگز نباید ناخن‌هایتان را مالش دهید، زیرا ممکن است باعث تحریک جدی شود – یا حتی اجازه دهد عفونت‌ها وارد شوند.

درعوض، زمانی را برای ماساژ دادن پوست سر خود با فشار ملایم، بدون ناخن، برای حدود 3 دقیقه اختصاص دهید. همان فشاری را که یک آرایشگر هنگام شستن موهای شما و ماساژ پوست سر شما اعمال می کند، هدف بگیرید.

دیویس اضافه می کند که در حین ماساژ دادن شامپو به پوست سر، باید از حرکات دایره ای یا خشن به جلو و عقب خودداری کنید. برای جلوگیری از گره خوردن و آسیب رساندن به فولیکول ها، انگشتان و کف دست خود را به آرامی حرکت دهید.

 1. کاملاً بشویید
  1 تا 2 دقیقه موهای خود را آبکشی کنید تا مطمئن شوید که هیچ صابونی باقی نمانده است. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که مردم مرتکب می شوند این است که به طور تصادفی شامپو را در موهای خود می گذارند که منجر به تجمع پوست سر می شود.

اگر موهای خشکی دارید، ممکن است بخواهید با آب سرد آبکشی کنید، زیرا به قوی تر و سالم ماندن موها کمک می کند. آب سرد لایه سبوم موهای شما را خشک نمی کند، یک سد طبیعی روغن کاری شده که از موهای شما محافظت می کند و آن را قوی نگه می دارد.

 1. نرم کننده بزنید
  شما نیازی به زدن نرم کننده روی پوست سر خود ندارید – ممکن است باعث چرب شدن پوست سر شود. در عوض، نرم کننده را از قسمت میانی به پایین تا انتهای موهای خود بمالید.

سپس، بگذارید در زمان توصیه شده (معمولاً روی بطری) بماند. برخی از نرم کننده ها باید 2 تا 3 دقیقه بنشینند، در حالی که برخی دیگر به 5 تا 7 دقیقه نیاز دارند. اجازه دادن به این مدت موها را نرم و صاف می کند و پس از خشک شدن آن را درخشان تر می کند.

با این حال، نرم کننده خود را برای مدت طولانی در داخل نگذارید، در غیر این صورت ممکن است بیرون آمدن و باقی گذاشتن باقیمانده آن سخت باشد.

در حالی که اجازه می‌دهید نرم‌کننده خیس بخورد، در صورت تمایل می‌توانید از یک شانه دندانه‌دار برای باز کردن موهایتان استفاده کنید.

 1. دوباره آبکشی کنید
  درست مانند شامپو، مطمئن شوید که همه چیز را از بین می برید.
 2. خشک کنید
  پس از بیرون آمدن از حمام، موهای خود را با حوله خشک کنید. حتما به جای مالش موهای خود را فشار دهید یا خشک کنید.

اگر می توانید از یک حوله میکروفیبر یا یک تی شرت قدیمی برای خشک کردن موهای خود استفاده کنید. هرچه فیبر مواد زبرتر باشد، ممکن است آسیب بیشتری به موهای شما وارد کند.

در صورت تمایل، می توانید پس از خشک کردن با حوله، یک محافظ مو یا محافظ مو اضافه کنید.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.