هر آنچه از جزیره کیش باید بدانید

هر آنچه از جزیره کیش باید بدانید

جزیره کیش یک جزیره بسیار پرطرفدار در خلیج فارس چه برای ایرانیان و چه برای غیرایرانی هاست. نه تنها یک مقصد گردشگری جالب با جاذبه های مدرن است، بلکه جاذبه های تاریخی و طبیعی متعددی نیز دارد. قبل از بازدید از جاذبه های گردشگری کیش، ابتدا با این جزیره آشنا شوید.

وقتی صحبت از جنبه های مدرن یک جاذبه گردشگری می شود، هتل ها و مراکز خرید لوکس زیادی در آنجا وجود دارد. ایرانیان زیادی از این جزیره دیدن می کنند و از چنین مکان هایی دیدن می کنند. به دلیل آب و هوای مناسب آن در فصل زمستان، بهتر است قبل از شروع فصل گرما از این جزیره دیدن کنید. قبل از سفر به کیش دمای جزیره کیش را بررسی کنید.

کسب اطلاعات بیشتر: 10 کار شگفت انگیز برای انجام در بدروم، ترکیه

جغرافیای کیش

این جزیره از توابع شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان در جنوب ایران است. این جزیره روی نقشه شکل بیضی دارد. بلندترین نقطه این جزیره حدود 35 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. آب و هوای این جزیره گرم و مرطوب است. میانگین دمای سالانه این جزیره 26.6 درجه سانتی گراد است. بیشترین بارندگی ماهانه در ماه های مارس و نوامبر وجود دارد. میانگین بارندگی سالانه در این جزیره 6.44 میلی متر است. فاصله هوایی کیش تا تهران 1052 کیلومتر است. فاصله این جزیره تا بندرعباس 250 کیلومتر، تا بندر لنگه 90 کیلومتر و تا جزیره هندورابی 28 کیلومتر است.

همچنین نزدیکترین بندر ایران به جزیره کیش بندر آفتاب است که 13 کیلومتر با این جزیره فاصله دارد. کشتی های کوچکی برای جابجایی مسافران از بندر آفتاب به کیش وجود دارد. پروازهای مستقیم روزانه از فرودگاه مهرآباد تهران به کیش در ساعات مختلف انجام می شود. از تهران تا جزیره با هواپیما 90 تا 120 دقیقه طول می کشد. سفر با هواپیما بهترین و ساده ترین راه برای رسیدن به کیش است. همچنین شهرهایی مانند شیراز، اصفهان، تبریز، یزد و مشهد پرواز مستقیم به این شهر دارند.

جمعیت و اقتصاد

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ سازمان نفوس و مسکن ایران، جمعیت این جزیره ۴۱۲۵۸ نفر بوده است. اقتصاد کیش بر پایه گردشگری و تجارت استوار است. سالانه حدود 1700000 نفر از این جزیره دیدن می کنند. بسیاری از ساکنان جزیره مشغول ساخت و ساز هستند. از آنجایی که این جزیره یک منطقه آزاد اقتصادی است، صادرات و واردات محصولات مختلفی در این شهر وجود دارد. می توان گفت بهترین منبع درآمد ساکنان این جزیره گردشگری است. بسیاری از مشاغل (از مراکز خرید تا هتل ها) به این منبع درآمد بستگی دارند.

تاریخچه کیش

از زمان هخامنشیان و سپس دوره اشکانیان و ساسانیان، جزیره کیش تحت فرمانروایی دولت های ایران بوده است. بعدها و با ورود مسلمانان به ایران، سلسله امویان کنترل جزیره را به دست گرفتند. حکومت ملموس ایرانیان در این جزیره در نامه های نوشته شده به زبان پهلوی مشهود است.

از زمان آل بویه، ایرانیان حکومت کیش را بازپس گرفتند. سپس حکومت ایرانیان در جزیره در دوره سلجوقیان و اتابکان و سپس مظفریان و تیموریان ادامه یافت. این جزیره در دوره سلجوقیان به بزرگترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شد.

از سال 1534 تا 1653 ارتش پرتغال جزیره کیش و جزیره هرمز را تصرف کرد. در سال 1653، یکی از فرماندهان دولت عباسی خلیج فارس، بحرین و تمام جزایر را فتح کرد. از آن زمان این جزیره جزیره ای از خلیج فارس بوده است. این جزیره در اوایل دوران پهلوی مرکز صید ماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس بوده است.

در سال 1971، هیئتی متشکل از مشاوران ایرانی و آمریکایی این جزیره را به عنوان مقصد گردشگری بین المللی انتخاب کردند. در سال 1362 دولت ایران این جزیره را به عنوان اولین منطقه آزاد اقتصادی ایران انتخاب کرد.

جاذبه های گردشگری کیش

مسافرانی که از این جزیره دیدن می کنند به دنبال جاذبه های تاریخی و طبیعی هستند. علاوه بر این، از آنجایی که این جزیره به خاطر هتل‌های لوکس، مراکز خرید مدرن و فرصت‌های تفریحی معروف است، بسیاری دوست دارند به آنجا بروند. بهترین زمان برای سفر به این جزیره در فصل زمستان است. قبل از رفتن به آنجا، مطمئن شوید که دمای کیش را بررسی کرده اید و برنامه ریزی کنید که زمانی که هوا خوشایند است بروید.

جاذبه های تاریخی داخل شهر

جاذبه های تاریخی کیش در داخل شهر: شهر باستانی حریره

این شهر باستانی 800 سال قدمت دارد و 120 هکتار وسعت دارد. حریره در گذشته از شهرهای بزرگ و پر رونق جزیره کیش بوده است. دوران طلایی شهر حریره از سال 978 تا 1506 بود. بقایای این شهر به دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی بازمی‌گردد.

خانه آیانی

این خانه در شهر حریره واقع شده است. این خانه نمایانگر خانه های قدیمی ایرانی در نزدیکی خلیج فارس است. قدمت این بنا به دوره ایلخانی باز می گردد. در ساخت و دکوراسیون نمای خانه، کاشی های ستاره ای شکل وجود دارد که نماد ثروت و زندگی مجلل هستند.

روستای باقو

جاذبه های تاریخی کیش: روستای باقو
این روستا یکی از قدیمی ترین و زیباترین روستاهای جزیره کیش است. روستای باقو نماد طبیعی و دست نخورده سبک زندگی اولین ساکنان جزیره کیش است. برای رسیدن به روستای باقو دو راه وجود دارد:

به سمت میدان قروب جزیره کیش حرکت کنید و سپس به سمت جاده روستای باقو بپیچید.
از بزرگراه خلیج فارس به روستای باستانی برسید.
کشتی یونانی

این کشتی متعلق به یونان است. به دلیل نامعلومی در ساحل جزیره کیش در گل و لای گیر کرده است. برخی از قسمت های کشتی پوسیده است، اما هنوز هم دیدن غروب خورشید منظره ای دیدنی است.

کاریز کیش

جاذبه های گردشگری کیش: کاریز (قنات)
در گذشته ایرانیان از کاریز برای مدیریت آگهی هدایت آب زیرزمینی استفاده می کردند. کاریز کیش دقیقا به همین دلیل ساخته شده است. 45 متر عمق و 15 کیلومتر طول دارد. سقف 8 متری کاریز مملو از فسیل، صدف و مرجان است که قدمت آن به 260 تا 560 میلیون سال پیش برمی‌گردد.

خانه مردم شناسی بومیان کیش

این خانه با قدمتی حدودا 200 ساله دارای معماری کاملا بومی است که در یکی از قدیمی ترین محله های کیش ساخته شده است. علاوه بر این، این خانه در سال 2015 به خانه مردم شناسی تبدیل شده است، در این خانه تاریخی می توانید با حرفه ها و سبک زندگی مردم بومی در گذشته آشنا شوید. همچنین با وسایل قدیمی ماهیگیری، پخت، نگهداری و تهیه خرما آشنا خواهید شد.

آب انبار دوقلو کیش

جاذبه های تاریخی کیش: آب انبار دوقلو
این آب انبار دارای معماری جالبی با دو گنبد و پنج بادگیر در اطراف آن است که اجازه عبور هوا را می دهد و آب آب انبار را خنک می کند. برای تهویه طبیعی و نزدیک نگه داشتن آب به نقطه انجماد، مردم از بادگیر در مخازن آب استفاده می کردند.

جاذبه های تاریخی خارج از شهر

جاذبه های تاریخی کیش در خارج از شهر:

جزیره هندورابی

جزیره هندورابی
این جزیره یکی از نواحی جزیره است. از شهر کیش حدود 28 کیلومتر فاصله دارد. افراد بسیار کمی در این منطقه زندگی می کنند. شغل آنها عمدتا ماهیگیری است.

جاذبه های طبیعی کیش

جاذبه های گردشگری کیش را می توانید در طبیعت آن بیابید:

لاکپشت دریایی

لاک پشت های دریایی پوزه عقابی از اسفند تا مرداد برای لانه سازی به مناطق حفاظت شده سواحل جنوبی و غربی جزیره مرجانی کیش می رسند. اگر در این ماه‌ها به این قسمت از جزیره بروید، می‌توانید شنای لاک‌پشت‌ها را به سمت ساحل تماشا کنید و زمین را برای لانه‌سازی، البته از فاصله‌ای دور تماشا کنید.

درخت سبز

جاذبه های طبیعی کیش: درخت انجیر مقدس
در قسمت شمالی جزیره و در منطقه ای به نام دره پرتغالی ها مجموعه ای به همین نام وجود دارد که در اطراف یکی از قدیمی ترین درختان جزیره کیش که به درخت سبز معروف است، ساخته شده است. این درخت یک انجیر مقدس است و حدود 600 سال قدمت دارد. برای بسیاری، این یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری کیش است. بنابراین در بین ایرانیان شهرت زیادی پیدا کرده است.

سایر جاذبه های کیش

در نهایت در اینجا به معرفی سایر جاذبه های جزیره کیش می پردازیم:

نمایشگاه خزندگان کیش و پارک آهو

بیش از 100 خزنده در نمایشگاه خزندگان کیش زندگی می کنند. این نمایشگاه در کنار پارک آهوان (پارک گوزن ها) قرار دارد و فرصتی عالی برای بازدید از هر دو جاذبه است. پارک آهوان با مساحت 2 هکتار دارای 17 قفس برای نگهداری انواع حیوانات است. همچنین برخی از گونه های پرندگان استرالیایی در پارک آهوان نگهداری می شوند.

باغ پرندگان و پارک دلفین ها

در باغ پرندگان کیش حدود 50 گونه پرنده وجود دارد. در قسمت دیگر پارک یک آکواریوم آب شور وجود دارد که انواع پستانداران دریایی در آن نگهداری می شوند. نمایش دلفین ها و نمایش کلاسیک از دیگر جاذبه های پارک دلفین ها هستند.

مرکز غواصی کیش

این مرکز از سال 1371 فعالیت می کند.در این مرکز غواصی دوره های آموزشی غواصی تفریحی برگزار می شود. پس از اتمام جلسه تئوری 15 دقیقه ای، آماده رفتن به زیر آب خواهید بود. این مرکز انواع تورهای غواصی مختلف را برای مبتدیان و حرفه ای ها در مناطق مختلف ارائه می دهد. همچنین قایق‌سواری آهسته و عظیم، قایق‌های بادی پرسرعت، اسکوترهای آبی، چتر آفتابی و اسکی روی آب نیز وجود دارد. برای کسانی که دوست دارند کمی ماجراجویی را به سفرهای خود اضافه کنند، این یکی از جاذبه های گردشگری کیش است که باید از آن دیدن کنند.

سافاری کیش

تورهای سفر در کیش
تمامی تورهای سافاری با وسایل نقلیه آفرود در صحرای جزیره انجام می شود. شتر سواری نیز در آنجا امکان پذیر است. موتورسواری، کارتینگ و تیراندازی بانجی از دیگر جاذبه های این سایت است. باز هم اگر دوست دارید چند ماجراجویی را به لیست جاذبه های گردشگری کیش اضافه کنید، این یکی از آنها خواهد بود.

آکواریوم های وسیع کیش

این سایت دارای مجموعه کاملی از آبزیان خلیج فارس می باشد. علاوه بر این امکان غواصی، قایق سواری روی قایق های شیشه ای و گرفتن عکس نیز وجود دارد.

پارک آبی اقیانوس تی

پارک او یکی از بزرگترین پارک های آبی ایران است. انواع مختلفی از تفریحات آبی در سه دسته آهسته، سریع و وحشتناک وجود دارد.

دوچرخه سواری در کیش

تفریحات دوچرخه سواری در کیش

جاذبه های گردشگری کیش متعدد است، اما دوچرخه سواری یکی از مواردی است که خیلی ها آن را دوست دارند. وقتی هوا مساعد است، می توانید از دوچرخه سواری لذت ببرید. طول مسیر اطراف جزیره 75 کیلومتر در امتداد خط ساحلی است. دوچرخه سواری در اطراف جزیره به خودی خود یکی از جاذبه های گردشگری کیش است. امکان استفاده از اسکوتر و دوچرخه برقی نیز وجود دارد.

کشتی کروز کیش

قایقرانی در خلیج فارس از ساعت 21 تا 1 بامداد آغاز می شود و شامل شام، موسیقی زنده و استندآپ کمدی است. کشتی های آکواریومی مسافران را برای بازدید از حیوانات آبزی می برند.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.