راز خوشبختی چیست؟

راز خوشبختی چیست؟

باید نسبت به هر کسی که پاسخی آماده به سؤالی مانند “راز خوشبختی چیست؟” بدبین بود؟ احساسات – و به ویژه شادی – بسیار ذهنی هستند. تاج زدن روی یک تپه روی ترن هوایی برای برخی یک موقعیت شاد و برای برخی دیگر یک کابوس است. اگر شادی ذهنی است، چگونه می‌توانیم آن را به اندازه کافی واجد شرایط بدانیم تا بفهمیم چه چیزی ما را به سوی خوشبختی سوق می‌دهد؟ اکثر محققان دریافته اند که صرفاً پرسیدن اینکه چه چیزی آنها را خوشحال می کند بهترین نتیجه را دارد.

کسب اطلاعات بیشتر: خنده درمانی چیست؟

با بررسی افراد روزمره و جمع آوری داده ها، اعضای حوزه های متفاوتی مانند روانشناسی اجتماعی، اپیدمیولوژی و اقتصاد به آنچه که بسیاری آن را درک بهتری از آنچه ما را خوشحال می کند، دست یافته اند. راز خوشبختی، به نظر می رسد، دیگر راز زیادی نیست.

یکی از اولین نتایجی که محققان در زمینه شادی به آن دست یافتند، با این فرض قدیمی در تناقض بود: اینکه پول به شادی ترجمه می شود. در دهه 1970، جورج ایسترلین، اقتصاددان، دریافت که در حالی که درآمد در ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم افزایش یافت، شادی در این کشور همگام نبود. ایسترلین دریافت که این امر در مورد سایر کشورهای توسعه یافته نیز صدق می کند. با گذشت زمان، به اصطلاح پارادوکس ایسترلین اصلاح شد – پول شادی را به درجات خاصی افزایش می‌دهد – اما داده‌ها نشان می‌دهند که وقتی نیازهای اولیه مانند غذا، سرپناه و مراقبت‌های بهداشتی تامین شود، درآمد از شادی خارج می‌شود.

در عوض، محققان دریافته‌اند که انسان‌ها شادی را از طریق روابط مرتبطی که به ما احساس تعلق می‌دهد، و فعالیت‌ها و شیوه‌های زندگی که آنها را درگیر می‌کند، تجربه می‌کنند. در واقع، برخی از روانشناسان مطمئن هستند که آنچه مردم را خوشحال می کند را می توان به سه دسته تقسیم کرد: ژنتیک، انتخاب ها و شرایط زندگی.

اکثر افرادی که شادی را مطالعه می کنند به این نتیجه رسیده اند که استعداد ژنتیکی به سمت شادی – که شادی صفت نامیده می شود – بخش بزرگی از آنچه که انسان ها را خوشحال می کند، تشکیل می دهد. 50 درصد دلیل خوشحالی ما ممکن است در ژن‌های ما باشد. نیمه دیگر خوشبختی انسان اندکی بیشتر در کنترل ماست. در حالی که حدود 10 درصد مربوط به شرایط زندگی مانند درآمد و روابط است، 40 درصد باقیمانده شامل انتخاب هایی است که توسط فرد انجام می شود. برخی از محققان می گویند، انتخاب های مثبت مانند بازگرداندن کیف پولی که پر از پول نقد است به صاحب واقعی آن یا وفادار ماندن به همسر خود بخشی از راز خوشبختی است.

دیگران تأکید بیشتری بر روابط دارند. افرادی که روابط نزدیکی با دیگران دارند، شادتر هستند. یک مطالعه نشان داد که تعداد افراد شاد در زندگی می تواند شادی را در یک فرد به شیوه ای قابل پیش بینی افزایش دهد. هر فرد شاد در زندگی یک فرد شانس شاد بودن را 9 درصد افزایش می دهد.

حالتی که به عنوان جریان شناخته می شود نیز بخشی از چیزی است که ما را خوشحال می کند. این حالت، که در آن فرد کاملاً درگیر فعالیتی مانند کار یا سرگرمی است، بین بی حوصلگی و غرق شدن وجود دارد. هنگامی که در جریان است، استعدادها و علایق فرد مورد استفاده قرار می گیرد و وظیفه انجام شده عموماً با موفقیت همراه می شود.

تحقیقات علم در مورد اینکه چه چیزی ما را خوشحال می کند هنوز یک زمینه نسبتاً جوان است و هنوز با یک سؤال مرغ یا تخم مرغ دست و پنجه نرم می کند: آیا ویژگی هایی که در افراد شاد یافت می شود عواملی هستند که آنها را خوشحال می کنند یا فقط ویژگی های افراد شاد هستند؟ قبل از اینکه بتواند راز خوشبختی را به طور کامل کشف کند، تحقیقات باید پاسخ آن را مشخص کند.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.