Laughing at Things That Hurt

خنده درمانی چیست؟

اگر «آن» اثر استیون کینگ را خوانده باشید، ممکن است از کولروفوبیا، ترس از دلقک‌ها رنج ببرید. به نظر می‌رسد که این افراد اصلی سیرک دشمنان بیشتری نسبت به دوستان دارند، به‌ویژه وقتی فیلم‌های ترسناک متعددی را که این افراد سرگرم‌کننده سادیستی را نمایش می‌دهند، اسکن می‌کنید. در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه شفیلد انجام شد، کودکان گزارش دادند که بیمارستانی را که با دلقک‌ها تزئین شده بود، «ترسناک و ناشناخته» می‌دانستند [منبع: روهرر].

آن بچه‌ها بهتر است پول بدهند، زیرا دلقک‌های بیمارستان‌ها به این زودی‌ها از بین نمی‌روند. دلقک ها می توانند بخش کلیدی خنده درمانی باشند که بر تکنیک های مختلف طراحی شده برای تولید خنده متکی است. اعتقاد بر این است که خنده برای بیماران مفید است زیرا اضطراب و استرس را کاهش می دهد، درد را قابل کنترل می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

کسب اطلاعات بیشتر: چگونه سفر بر سلامت روان تاثیر می گذارد

رمزی کمبل، نویسنده ترسناک، در سال 2008 در مورد ترس مردم از دلقک ها با بی بی سی صحبت کرد، که به اعتقاد او به دلیل نقاب تغییر ناپذیر یک دلقک از کمیک بودن اجباری است [منبع: روهرر]. با این حال، طرفداران خنده درمانی بر این باورند که خندیدن چیزی است که به ما کمک می کند خود را از نقاب ترس و درد خلاص کنیم. از محل کار گرفته تا مطب درمانگران و بیمارستان ها، مربیان خنده قصد دارند مردم را بخندانند تا آنها را به بهترین خود تبدیل کنند. این تئوری می گوید که با خندیدن می توانید خونسردی خود را در یک موقعیت کاری استرس زا حفظ کنید، با صدمات و دردهای گذشته خود صلح کنید یا با استرس یک بیماری جدی مقابله کنید.

این بدان معنا نیست که روزهای “دو تا آسپرین بخور و صبح با من تماس بگیر” کاملاً از بین رفته است. خنده درمانی نمی تواند به طور کامل جای درمان های معمولی را بگیرد، اما شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد چند قهقهه دلچسب می تواند به شما در مسیر بهبودی کمک کند. ممکن است اتاق‌های طنز بیشتری را در بیمارستان‌ها ببینید و همچنین واگن‌های خنده پر از کتاب‌ها، بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های خنده‌دار را ببینید که در سالن‌ها پرسه می‌زنند. ممکن است از شما خواسته شود قبل از شیفت کاری در محل کار یا قبل از اینکه روح خود را به درمانگرتان برهانید، چند تمرین خنده انجام دهید. و دلقک ها را فراموش نکنید — آنها نیز آنجا خواهند بود. قبل از اینکه دلقک ها را بفرستیم، بیایید نگاهی بیندازیم به آنچه که آنها سعی دارند با نام تجاری مزخرف درمانی خود انجام دهند.

نظریه پشت خنده درمانی

خواص درمانی خنده از زمان های کتاب مقدس مورد تمجید قرار گرفته است. در کتاب ضرب المثل ها این توصیه را خواهید یافت: «دل شاد مانند دارو خوب است» [منبع: برودی]. با این حال، وقتی صحبت از خنده درمانی مدرن می شود، باید کتاب پسرعموها را در نظر بگیرید. به طور دقیق تر، موضوع “آناتومی یک بیماری (آنطور که بیمار درک می کند)” توسط نورمن کازینز در سال 1979 نوشته شده است.

هنگامی که کازنز به اسپوندیلیت آنکیلوزان تشخیص داده شد، شانس بهبودی بسیار کمی برای او داده شد. او قادر به حرکت نبود و مدام درد داشت. با این حال، در میان این وضعیت وخیم، کازنز حس شوخ طبعی خود را از دست نداد. او بهبودی خود را مرهون نسخه ای از قسمت های «دوربین کاندید»، فیلم های برادران مارکس و داستان های خنده دار خوانده شده توسط پرستاران می داند. او نوشت که با 10 دقیقه خنده می توان دو ساعت خواب بدون درد را به دست آورد.

از آن زمان، مطالعات متعدد نشان داده اند که اگرچه خنده لزوما بهترین دارو نیست، اما بسیار خوب است. برای مثال، مطالعه‌ای که در UCLA انجام شد نشان داد که تماشای خنده‌دار نشان می‌دهد که تحمل درد کودکان را افزایش می‌دهد، که می‌تواند زمانی مفید باشد که بیماران کوچک مجبور به انجام اقدامات بزرگ شوند [منبع: UCLA]. در دانشگاه مریلند، محققان دریافتند که گروه‌هایی که فیلم‌های طنز تماشا می‌کنند، در مقایسه با گروه‌هایی که فیلم‌های داون را تماشا می‌کنند، افزایش جریان خون را تجربه می‌کنند [منبع: Wolf].

این می تواند به این دلیل باشد که خنده را آهسته دویدن داخلی می نامند و ممکن است تمام مزایای روانی یک تمرین خوب را به همراه داشته باشد [منبع: برودی]. عمل خندیدن هورمون هایی به نام کاتکول آمین ها را تحریک می کند که به نوبه خود آب شادی را آزاد می کند – اندورفین. با افزایش اندورفین در جریان خون، ما بیشتر مستعد احساس شادی و آرامش هستیم. بنابراین، با هر خنده، استرس را از بین می بریم، اضطراب را کاهش می دهیم و ذخایر انرژی شخصی خود را افزایش می دهیم. همه این نتایج روانشناختی و فیزیولوژیکی ابزارهای شگفت انگیزی برای مقابله با بیماری، بستری شدن در بیمارستان یا حتی یک همکار بداخلاق هستند.

اما اگر با سرطان روبرو هستید، با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید، یا با پست ترین رئیس روی کره زمین سر و کار دارید، آیا چیزی واقعا خنده دار به نظر می رسد؟

خندیدن برای شاد شدن

شوخ طبعی بسیار ذهنی است – چیزی که به یک نفر قهقهه می زند ممکن است به راحتی دیگری را بخواباند. بخشی از خنده درمانی این است که دقیقاً بفهمید چه چیزی استخوان بامزه شما را قلقلک می دهد، به طوری که گرفتن خنده های شفابخش می تواند به آسانی ظاهر شدن در یک DVD باشد. با این حال، هیچ ترسی از برخورد با آدم‌هایی که از شوخ طبعی وودی آلن یا آن ماپت‌های دیوانه بیزار هستند، نداشته باشید. طرفداران خنده درمانی خود را فقط به شوخی محدود نمی کنند.

خنده ساختگی می تواند به اندازه خنده واقعی موثر باشد، به این معنی که یک جلسه خنده درمانی به همان اندازه احتمال دارد که گارفیلد دیوانه را درگیر کند، همانطور که یک مربی خنده از شما التماس می کند که وانمود کنید بازوهایتان پنجه هستند و از خنده غرش می کنید. یا شاید از شما دعوت شود تا خنده‌های چمن‌زنی را انجام دهید، که در آن وانمود می‌کنید که یک ماشین چمن‌زنی را با چند خنده گرم‌کننده راه‌اندازی می‌کنید و در نهایت به خنده‌ای قدرتمند تبدیل می‌شوید. افرادی که جلسات خنده درمانی را هدایت می کنند متوجه شده اند که این خنده های ساختگی معمولا جای خود را به نوع واقعی می دهند.

فهمیدن اینکه چه چیزی شما را خوشحال می کند، و همچنین پرورش توانایی یافتن شوخ طبعی و خنده در موقعیت های روزمره، می تواند استرس و تنش ناشی از چالش های زندگی را کاهش دهد. فرض کنید اخبار مخربی مانند تشخیص سرطان دریافت می کنید. شما می توانید انتخاب کنید که بدبخت باشید و در افسردگی فرو بروید که فقط مبارزه با سرطان را سخت تر می کند. با انتخاب خندیدن و ایجاد شادی، انرژی بیشتری برای مبارزه خواهید داشت و مجبور نیستید زندگی خود را به دلیل بیماری به حالت تعلیق در آورید. این برای همه چیز از بیماری گرفته تا کار با بدترین دشمن خود صادق است – وقتی راه هایی برای خندیدن و شاد بودن پیدا می کنید، کنترل خود را حفظ می کنید، حتی اگر به نظر می رسد که همه چیز از دست شما خارج است.

خندیدن به چیزهایی که صدمه می زند

اگر فکر می کنید چیزهایی در زندگی وجود دارد که نمی توان به سادگی از آنها خندید، داستان آنت گودهارت را در نظر بگیرید. گودهارت در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفت، با یک الکلی ازدواج کرد و شیاطین خود را با پرخوری اجباری آزار داد [منبع: مک کارتی]. او خنده را مدیون بهبودی خود می‌داند و اکنون، با داشتن مدرک دکترای خود، Goodheart به دیگران توصیه می‌کند که چگونه از طریق درد بخندند. او جوک نمی گوید، بلکه فضایی برای خندیدن بیمارانش فراهم می کند، حتی زمانی که جامعه ترجیح می دهد ما لب بالایی را سفت نگه داریم.

همه ما افرادی را می شناسیم که خیلی سفت زخم شده اند و درد گذشته را چنگ می زنند. خنده می تواند به آن افراد کمک کند تا چنگال خود را شل کنند و شروع به رها کردن آنچه که آنها را آزار می دهد، کنند. محققان دانشگاه A&M تگزاس دریافتند که شوخ طبعی منجر به افزایش امیدواری می شود [منبع: دانشگاه تگزاس A&M]. محققان بر این باورند که خنده می‌تواند به مبارزه با افکار منفی در مغز کمک کند و با افزایش احساسات مثبت، افراد راه‌هایی برای رهایی از بدبختی خود می‌بینند. فارغ از قید و بند منفی‌گرایی، مردم شروع می‌کنند به اینکه ببینند چگونه می‌توانند یک طرح حمله برای مقابله با موقعیت داده شده شکل دهند.

خندیدن به چیزهایی که آزاردهنده است می‌تواند تهذیب‌کننده باشد و راهی برای افراد باشد تا کنترل موقعیت‌هایی را که باعث ناتوانی در آن‌ها شده است، به دست آورند. حتی یک خنده پس از تذکر توسط یک افسر پلیس بی ادب می تواند به شما کمک کند تا چیزهای کوچک را رها کنید. در حالی که همه ما می توانیم زندگی را کمی کمتر جدی بگیریم، چند مورد وجود دارد که می توان با خنده درمانی با دقت قدم گذاشت. استفاده از طنزی که می تواند به صورت منفی تفسیر شود، مانند طعنه، می تواند آسیب بیشتری وارد کند. همچنین مهم است که تمایل بیمار خود را در نظر بگیرید – همه حاضر نیستند به محض رسیدن به بیمارستان با هوهو هوها رها شوند. ممکن است پس از یک بحران یا در شرایط بهبودی مناسب تر باشد [منبع: مک دونالد].

بنابراین، قبل از اینکه همه چیز را در مورد چیزی که به نظر می رسد به پایان دنیا می رسد، مشغول کنید، در نظر بگیرید که آیا دیدن آنچه در Comedy Central پخش می شود آسان تر نخواهد بود. با چند خنده خوب، قبض کابل شما می تواند به عنوان صورت حساب درمانگر شما دو برابر شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه خنده و شادی می تواند در زندگی شما معجزه کند، به پیوندهای صفحه بعد مراجعه کنید.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.