10 مورد از دیدنی ترین معبدهای روم باستان

معابد رومی، در حالی که در طراحی کلی و استفاده از دستورات با فرم معبد یونانی مرتبط هستند، مقوله جداگانه ای از فرم معبد را نشان می دهند. به عنوان مثال: معابد رومی ها بر روی یک فلات مرتفع با پلکان جلویی ساخته می شدند در حالی که معابد یونانی بر روی پایه ای از سه پله (یک استیلوبات) قرار داشتند. رومی ها همچنین دو نظم جدید به معماری معابد رومی اضافه کردند: راسته های توسکانی و کامپوزیت.

کسب اطلاعات بیشتر: 10 کار شگفت انگیز برای انجام در بدروم، ترکیه

مروری بر شگفت‌انگیزترین معابد روم باستان که می‌توان در طول تور روم باستان در اطراف دریای مدیترانه پیدا کرد.

 1. معبد آگوستوس و لیویا
  معبد آگوستوس و لیویا، که در پایان قرن اول قبل از میلاد ساخته شده است، امروزه در شهر وین، فرانسه، دست نخورده باقی مانده است. معبد وین که تقریباً شبیه معبد معروف رومی Maison Carrée در Nîmes است، در اصل به آگوستوس اختصاص داشت. در سال 41 پس از میلاد، معبد روم باستان توسط نوه‌اش کلودیوس، امپراتور روم که در نزدیکی لیون به دنیا آمد، دوباره به همسرش لیویا وقف شد.
 2. معبد زئوس در آیزانوی
  آیزانوی، از 3000 سال قبل از میلاد مسکونی بوده است، و تحت امپراتوری روم از طریق تولید پشم، غلات و شراب ثروتمند شد. چشمگیرترین بنای آیزانوی، معبد زئوس، بهترین معبد رومی حفظ شده در تمام آناتولی است و در قرن دوم پس از میلاد ساخته شده است.

پول مورد نیاز برای ساخت معبد با اجاره زمین در اطراف معبد تامین شد. با این حال، مرزهای زمین های معبد نامشخص بود، و کسانی که آنها را کار می کردند از پرداخت مالیات خودداری کردند، امپراتور هادریان اختلاف را حل کرد و نسخه هایی از نامه هایی که برای شهر بسیار مهم بود، بعداً بر روی دیوارهای معبد حک شد.

 1. داگا کاپیتول
  دوگا که در شمال تونس واقع شده است، گاهی اوقات “بهترین شهر کوچک رومی در شمال آفریقا حفظ شده” نامیده می شود. از جمله مشهورترین بناهای تاریخی موجود در این مکان، مقبره پونیکی-لیبیایی، تئاتر و کاپیتول است.

کاپیتول یک معبد رومی متعلق به قرن دوم میلادی است که عمدتاً به سه خدای مهم رومی اختصاص دارد: مشتری، جونو و مینروا. این یک تقدیم ثانویه به رفاه امپراتوران لوسیوس وروس و مارکوس اورلیوس دارد.

 1. معبد گارنی
  معبد گارنی در ارمنستان که به هلیوس، خدای خورشید رومی، تقدیم شده است، توسط پادشاه ارمنی ترداتس اول در قرن اول پس از میلاد ساخته شد. این بنا احتمالاً با پولی که پادشاه از امپراتور روم نرون در ازای حمایت نظامی علیه امپراتوری اشکانی دریافت کرده بود، تأمین شد.

معبد گارنی شامل 24 ستون یونی است که بر روی یک سکوی مرتفع قرار گرفته اند و بر خلاف سایر معابد یونانی-رومی، از بازالت ساخته شده است. در سال 1679 یک زلزله معبد روم باستان را به طور کامل ویران کرد و تا زمان بازسازی آن در دهه 1970 ویران شد.

 1. معبد آگوستوس در پولا
  معبد آگوستوس تنها بنای باقی مانده از فروم اصلی رومی در پولا، کرواسی است. این بنا که به اولین امپراتور روم، آگوستوس تقدیم شده است، احتمالاً در زمان حیات امپراتور در مقطعی بین 2 قبل از میلاد و مرگ او در 14 پس از میلاد ساخته شده است.

تحت حکومت بیزانس، معبد به کلیسا تبدیل شد و بعدها به عنوان انبار غلات مورد استفاده قرار گرفت. در طول جنگ جهانی دوم هنگامی که معبد مورد اصابت بمب قرار گرفت، آسیب قابل توجهی دید. در نتیجه، بسیاری از ساختار از آن زمان بازسازی شد.

 1. معابد فروم Sbeitla
  Sbeitla (یا Sufetula) یک شهر رومی به خوبی حفظ شده در میانه غرب تونس است. این شهر شامل یک فروم تقریبا مربع شکل است که با تخته سنگ فرش شده و با دیوار احاطه شده است. این انجمن دارای یک دروازه در یک طرف و سه معبد رومی در طرف مقابل است.

ساکنان Sbeitla به جای ساختن تنها یک معبد اختصاص یافته به سه خدای مهم رومی، مشتری، جونو و مینروا، معابد جداگانه ای برای هر یک ساختند. ترتیب مشابهی فقط در Baelo Claudia در اسپانیا یافت می شود.

 1. Maison Carree
  Maison Carrée، واقع در نیم، فرانسه، در سال 16 قبل از میلاد توسط ژنرال رومی مارکوس ویپانیوس آگریپا ساخته شد و به دو پسرش تقدیم شد که هر دو جوان مردند. این یکی از بهترین معابد رومی حفظ شده در جهان است.

Maison Carrée وضعیت استثنایی خود را مدیون این واقعیت است که در قرن چهارم به کلیسای مسیحی تبدیل شد و آن را از نابودی نجات داد. همچنین تالار شهر، اصطبل، انبار و در نهایت موزه بوده است.

 1. پالمیرا
  پالمیرا که در یک واحه در 130 مایلی شمال دمشق قرار دارد، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری سوریه است و در مقاصد استاندارد تور رومی در سراسر کشور قرار دارد. برای قرن‌ها پالمیرا شهری مهم و ثروتمند بود که در امتداد مسیرهای کاروانی که ایران را به بنادر دریای مدیترانه سوریه روم متصل می‌کرد، قرار داشت.

امروزه در این مکان چیزهای زیادی برای دیدن گردشگران وجود دارد، از جمله معبد عظیم بل، طاق یادبود و ستونی که زمانی از 1500 ستون قرنتی تشکیل شده بود.

 1. پانتئون
  یکی از بهترین ساختمان های رومی حفظ شده، پانتئون در رم در سال 126 پس از میلاد به عنوان معبدی برای همه خدایان رومی ساخته شد. این معبد از هفتم به عنوان یک کلیسای کاتولیک رومی خدمت کرده است.

پانتئون از یک رواق مدور بزرگ با سه ردیف ستون های گرانیتی بزرگ کورنتی تشکیل شده است. رواق به یک روتوندا باز می شود که بالای آن یک گنبد بتنی با یک دهانه مرکزی است: چشم. زمان عالی برای بازدید از پانتئون در طول تور رومی، زمانی است که در رم باران می بارد و می توانید بارش باران را از طریق اکولوس به داخل ساختمان ببینید.

 1. بعلبک
  بعلبک که هلیوپولیس نیز نامیده می شود، یک مکان باستانی دیدنی در شمال شرقی لبنان است. از قرن اول قبل از میلاد و در طی دو قرن، رومیان سه معبد در اینجا ساختند: مشتری، باکوس و زهره.

معبد مشتری که به عنوان بزرگترین معبد در امپراتوری روم ایجاد شد، با 54 ستون گرانیتی عظیم پوشانده شد که هر کدام 21 متر (70 فوت) ارتفاع داشتند. تنها 6 تا از این ستون‌های تایتانیک ایستاده‌اند، اما حتی آنها نیز فوق‌العاده چشمگیر هستند.

بهترین معبد حفظ شده در این مکان معبد باکوس است که در سال 150 پس از میلاد ساخته شده است. معبد روم باستان به باکوس که به نام دیونیزوس، خدای شراب رومی نیز شناخته می شود، وقف شده است. امروزه یکی از برترین جاذبه های گردشگری تور روم در لیبان است.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.