8 درمان خانگی برای آفتاب سوختگی که توسط متخصصان پوست توصیه شده است

8 درمان خانگی برای آفتاب سوختگی که توسط متخصصان پوست توصیه شده است

طبق گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، تقریباً از هر سه آمریکایی یک نفر هر سال دچار آفتاب سوختگی می شود. آفتاب سوختگی ممکن است یک اتفاق عادی و حتی پیش پا افتاده به نظر برسد، اما خطرات آن فراتر از درد، قرمزی و تورم موقتی است. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) می تواند باعث آسیب ماندگار پوست شود و خطر ابتلا به سرطان های پوست مانند ملانوم را افزایش دهد و درمان فوری آفتاب سوختگی را ضروری می کند.

برخی از درمان‌های خانگی ممکن است بتوانند به کاهش ناراحتی ناشی از آفتاب سوختگی کمک کرده و از پوست در طول فرآیند بهبودی آن حمایت کنند، اما درمان‌های نادرست می‌تواند باعث تحریک بیشتر شود. برای شناسایی بهترین روش درمانی، در اینجا هشت درمان خانگی آفتاب سوختگی توصیه شده توسط متخصص پوست وجود دارد که ارزش امتحان کردن را دارد.

کسب اطلاعات بیشتر: اختلال دوقطبی چیست؟

آفتاب سوختگی چیست؟

Jeremy Brauer، پزشک متخصص پوست و موسس Spectrum Skin and Laser در نیویورک می گوید: آفتاب سوختگی یک واکنش التهابی به آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید است. دو نوع اشعه ماوراء بنفش بسیار خطرناک هستند: اشعه ماوراء بنفش A (UVA) و ماوراء بنفش B (UVB). سرطان.

دکتر Brauer توضیح می دهد که پس از آسیب اشعه ماوراء بنفش به پوست، بدن سلول های اضافی را برای ترمیم سلول های پوست آسیب دیده یا ایجاد سلول های جدید به کار می گیرد. “این فرآیند باعث التهاب و قرمزی مرتبط با آفتاب سوختگی می شود.” درد ناشی از آفتاب سوختگی معمولاً در 6 تا 48 ساعت اول پس از قرار گرفتن در معرض بیش از حد شدید است.

انواع آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی می تواند در سطوح مختلف شدت رخ دهد. دکتر Brauer می گوید که دو نوع رایج آفتاب سوختگی عبارتند از:

 • آفتاب سوختگی درجه یک. این سوختگی ها به خارجی ترین لایه پوست به نام اپیدرم آسیب می رساند. آفتاب سوختگی درجه یک باعث قرمزی، التهاب و حساسیت می شود.
 • آفتاب سوختگی درجه دو. این سوختگی ها هم روی اپیدرم و هم لایه زیرین آن به نام درم را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر درد، تغییر رنگ و تورم، سوختگی درجه دو نیز می تواند باعث ایجاد تاول، تب و لرز شود.
 • در موارد بسیار نادر، فرد ممکن است دچار آفتاب سوختگی درجه سه نیز شود که تمام لایه های پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند باعث آسیب عصبی شود.

همچنین ممکن است همزمان بیش از یک نوع سوختگی را تجربه کنید. به عنوان مثال، پاهای در معرض یک فرد ممکن است دچار آفتاب سوختگی درجه دوم شوند، اما شانه های نیمه پوشیده شده ممکن است دچار آفتاب سوختگی درجه یک شوند.

به گفته متخصصان پوست، بهترین درمان های خانگی برای آفتاب سوختگی

اکثر آفتاب‌سوختگی‌ها معمولاً طی چند هفته خود به خود بهبود می‌یابند، اما می‌توانید با پشتیبانی بدون نسخه به روند بهبودی کمک کنید. هنگامی که با خیال راحت از آفتاب خارج شدید، داروهای خانگی زیر ممکن است کمی تسکین دهند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه علفی است که به طور بالقوه می تواند به حفظ رطوبت پوست و بهبود سریع تر زخم کمک کند. داستین پورتلا، متخصص پوست، متخصص پوست و متخصص پوست Treasure Valley در Boise، آیداهو، می‌گوید آلوئه همچنین ممکن است یک اثر خنک‌کننده داشته باشد که می‌تواند روند بهبودی آفتاب سوختگی را تسریع کند. برای تقویت بیشتر خنک کننده، دکتر پورتلا پیشنهاد می کند آلوئه را قبل از استفاده در یخچال نگهداری کنید. با این حال، بهتر است در مورد مخلوط آلوئه یا محصولات حاوی الکل محتاط باشید، که می تواند باعث تحریک بیشتر شود. کارشناسان آلوئه ورا خالص را از این گیاه توصیه می کنند.

کرم هیدروکورتیزون

برخی از مرطوب کننده ها یا کرم های بدون نسخه نیز می توانند از پوست آفتاب سوخته حمایت کنند. آکادمی پوست آمریکا (AAD) پیشنهاد می کند از کرم هایی استفاده کنید که شامل هیدروکورتیزون، یک کورتیکواستروئید بدون نسخه است که می تواند به تسکین خارش پوست کمک کند.

از محصولاتی که دارای بنزوکائین به عنوان یک ماده هستند اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث تحریک بیشتر پوست یا حتی واکنش آلرژیک در برخی افراد شود. غلظت های بالاتر هیدروکورتیزون و سایر کورتیکواستروئیدها از طریق نسخه در دسترس هستند.

سویا

به گفته AAD، یک مرطوب کننده حاوی سویا در لیست مواد تشکیل دهنده آن نیز ممکن است تسکین موثری را ارائه دهد. یک مطالعه در سال 2018 در مجله بین المللی علوم مولکولی نشان داد که برخی از روغن های گیاهی، از جمله روغن سویا، ممکن است اثرات ضد التهابی روی پوست داشته باشند و باعث بهبود زخم شوند.

کمپرس خنک

دکتر پورتلا می گوید کمپرس های خنک یک راه ساده و موثر برای تسکین پوست آفتاب سوخته هستند. برای ساختن کمپرس، پارچه ای را در آب خنک خیس کنید، رطوبت اضافی آن را بگیرید، سپس پارچه را روی محل سوختگی بمالید. می توان از یخ برای خنک کردن آب برای خیساندن استفاده کرد، اما نباید مستقیماً روی محل سوختگی اعمال شود.

حمام های خنک

برای سوختگی های بزرگتر، خیساندن در حمام خنک ممکن است ترجیح داده شود. دکتر پورتلا توصیه می کند برای ایجاد یک حمام خنک، وان را با آب خنک (نه سرد) پر کنید و آن را تا زمانی که تسکین پیدا کند خیس کنید. او می افزاید: «شما می توانید این درمان ها را چندین بار در روز در صورت نیاز تکرار کنید. با این حال، برای مدت طولانی در آب نمانید و از استفاده از صابون های تند برای جلوگیری از خشکی یا تحریک خودداری کنید.

مرطوب کردن پوست مرطوب

هنگام خشک شدن پس از کمپرس یا حمام خنک، کمی آب روی پوست بگذارید و از یک مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کننده می تواند به قفل شدن آب در داخل پوست کمک کند، که ممکن است خشکی را کاهش داده و آبرسانی مجدد پوست را تقویت کند.

به گفته کارشناسان، بهتر است از مرطوب کننده هایی که حاوی ژل، الکل یا عطر بیش از حد هستند، خودداری کنید.

مایعات اضافی

دکتر پورتلا می گوید: «بعد از آفتاب سوختگی، بدن شما به مایعات اضافی برای کمک به روند بهبودی نیاز دارد. آفتاب سوختگی رطوبت را به سمت سطح پوست می کشد که می تواند منجر به کم آبی شود. دکتر پورتلا توضیح می دهد که نوشیدن آب اضافی می تواند به افزایش هیدراتاسیون پوست کمک کند و همچنین به خشکی و خارش کمک کند.

مسکن های بدون نسخه

داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی مانند ایبوپروفن ممکن است به کاهش تورم یا قرمزی پوست کمک کند و به طور بالقوه درد را با بهبود سوختگی کاهش دهد. به گفته دکتر Brauer، فرد می تواند از مسکن های OTC برای کاهش ناراحتی ناشی از آفتاب سوختگی استفاده کند، مگر اینکه توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی او دستور دیگری داده شود. به خاطر داشته باشید که دستورالعمل های روی برچسب را برای دوز مناسب دنبال کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

برای آفتاب سوختگی درجه دو همراه با تاول، بهتر است از متخصص کمک بگیرید. دکتر پورتلا توضیح می دهد که تاول می تواند خطر عفونت های پوستی را در طول فرآیند بهبودی افزایش دهد. مراجعه به متخصص پوست یا مراقبت های فوری در آن شرایط ممکن است مفید باشد.

به گفته دکتر پورتلا و دکتر برائر، اگر تجربه کردید بهتر است به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 • تب ها
 • سرد
 • درد یا تورمی که عملکردهای روزانه را محدود می کند

علاوه بر این، اجتناب از ترکیدن یا خراشیدن تاول ها نیز مهم است، زیرا هر دو می توانند خطر عفونت را افزایش دهند.

نکات پیشگیری از آفتاب سوختگی

ساده ترین راه برای جلوگیری از درد، تورم، ناراحتی و آسیب احتمالی پوست ناشی از آفتاب سوختگی این است که به طور کامل از آسیب نور خورشید جلوگیری کنید. اشعه ماوراء بنفش می تواند در تمام طول سال، حتی در روزهای سرد یا ابری، به پوست آسیب برساند، بنابراین بهتر است عادات خوب مراقبت از آفتاب را بدون توجه به آب و هوا، روزانه انجام دهید.

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و جلوگیری از آسیب پوست:

 • قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید را بین ساعت 9 صبح تا 3 بعد از ظهر به حداقل برسانید. (زمانی که پرتوهای خورشید قوی ترین هستند).
 • لباس‌های محافظ، از جمله پیراهن‌های آستین بلند، شلوار یا دامن‌های بلند، یا لباس‌های مخصوص محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش بپوشید.
 • از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • کرم ضد آفتاب را همانطور که روی بطری توصیه می شود، دوباره بمالید.
 • هنگام بیرون از منزل، مانند زیر درختان یا چترها، در سایه بمانید.

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آفتاب سوختگی دردناک و همچنین حفظ سلامت پوست و محافظت در برابر سرطان ضروری است. به گفته بنیاد سرطان پوست، تجربه تنها پنج بار آفتاب سوختگی می تواند خطر ابتلا به ملانوم، یک نوع جدی سرطان پوست را در افراد دو برابر کند.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.