Do animals laugh?

آیا حیوانات می خندند؟

چند بار سگ خود را مجرم به نظر گرفته اید؟ یا گربه خود را در حال استراحت زیر نور خورشید یافتید که از خوشحالی می درخشد؟

تصور اینکه حیوانات در احساسات انسانی ما سهیم هستند، سرگرم کننده است – و به راحتی می توان حدس زد. اما اخیراً ثابت شده است که برخی از حیوانات واقعاً یک ویژگی بسیار انسانی دارند: خنده. تحقیقات در میان سگ‌ها، موش‌ها، شامپانزه‌ها و دیگر میمون‌ها نشان می‌دهد که این گونه‌ها در پاسخ به لذت، صدای منحصربه‌فردی از خود منتشر می‌کنند.

کسب اطلاعات بیشتر: چه چیزی مردم را شادتر می کند – اشیا یا تجربیات؟

فکر کردن به اینکه آیا حیوانات می توانند بخندند موضوع جدیدی نیست. این ایده حداقل به سال 1872 و “بیان احساسات در انسان و حیوانات” چارلز داروین بازمی گردد. او روی شامپانزه‌ها و میمون‌های دیگر تمرکز کرد، که مشاهده کرد که واکنشی شبیه خنده به قلقلک کردن یا بازی کردن دارند [منبع: هولت]. چند دهه بعد، تحقیقات مشابهی در دانشگاه هانوفر آلمان به این نتیجه رسیدند که این صداها شبیه خنده انسان است. این تحقیق همچنین نشان داد که نخستی‌ها 10 تا 16 میلیون سال گذشته را صرف تکامل این توانایی کرده‌اند.

اخیراً، در سال 2001، پاتریشیا سیمونت، رفتارشناس حیوانات، صدایی را که سگ ها به طور انحصاری در حین بازی تولید می کنند، جدا کرد، که او آن را به عنوان “بازدم اجباری و تنفسی” ثبت کرد. او با استفاده از تجزیه و تحلیل طیف نگار، این صدا را با سایر صداهایی که سگ ها در طول بازی تولید می کنند مقایسه کرد: غرغر کردن، ناله کردن، نفس نفس زدن و پارس کردن. هنگامی که بر روی یک طیف‌نگار – دستگاهی که امواج صوتی را اندازه‌گیری می‌کند – تجزیه و تحلیل شد، صدای خنده‌مانند نوک شد، در حالی که صدای نفس نفس زدن – صدای سگی که شبیه به آن بود – صاف باقی ماند.

به نظر می رسد که حتی سگ های دیگر نیز “خنده” را با لذت تشخیص داده و مرتبط می کنند. وقتی سیمونت ضبط را برای سگ‌های دیگر پخش می‌کرد، برخی به دنبال اسباب‌بازی می‌گشتند و برخی دیگر به سمت منبع “تعظیم می‌کردند”. این اثرات مثبت در توله سگ ها و همچنین سگ های بالغ مشاهده شد

اگر هرگز متوجه خندیدن سگ خود – یا شامپانزه خودتان – نشده اید، احساس بدی نداشته باشید. صدایی که در این گونه ها به عنوان خنده شناخته می شود بسیار نفس گیرتر از صدای خنده انسان است و بیشتر شبیه صدای نفس نفس زدن است تا صدای تهوع کامل.

حتی موش ها نیز صدای لذت منحصر به فرد خود را دارند. در اواخر دهه 1990، جاک پانکسپ، عصب‌شناس دانشگاه بولینگ گرین، مشاهده کرد که وقتی ناحیه پشت بچه موش‌ها را قلقلک می‌داد، موش‌ها صدای «چهه‌چهره» متمایز می‌دادند. پانکسپ نیز این صدا را در موش‌ها در حال بازی مشاهده کرده بود. در مطالعات بیشتر، مشخص شد که این صدا یک صدای فراصوت با فرکانس بالا 50 کیلوهرتز است که پانکسپ آن را متمایز از صداهای دیگر می‌داند.

با وجود گونه های بسیار زیادی از حیوانات، هنوز مشخص نیست که آیا دیگران صدایی شبیه به خنده دارند یا خیر. اما دانشمند مارینا داویلا راس، از دانشگاه پورتسموث، این نظریه را بررسی کرده است. او و تیمی از محققان به طور سیستماتیک تصاویر حیوانات را در یوتیوب مطالعه کرده‌اند و مشاهده کرده‌اند که بسیاری از حیوانات به غلغلک دادن واکنش‌های پر سر و صدایی نشان می‌دهند. آن‌ها به این نتیجه نرسیده‌اند که آن‌طور که ما می‌شناسیم خنده است، اما داویلا راس می‌گوید صداها با شادی مرتبط هستند.

در حالی که خوب است بدانیم که دوستان پشمالوی ما توانایی لذت بردن از یک خنده خوب را دارند، شاید بهتر باشد که فقط به چه کسی می خندند راز باقی بماند.

سوالات متداول خنده حیوانات

آیا حیوانات می توانند بخندند؟

تحقیقات در میان سگ‌ها، موش‌ها، شامپانزه‌ها و سایر میمون‌ها نشان می‌دهد که این گونه‌ها صدایی شبیه خنده را هنگام تجربه لذت از خود ساطع می‌کنند.

چه حیواناتی می توانند بخندند؟

سگ‌ها، موش‌ها، شامپانزه‌ها و دیگر میمون‌ها از گونه‌هایی هستند که در پاسخ به لذت، صدای منحصربه‌فردی شبیه به خنده منتشر می‌کنند.

آیا موش ها می توانند بخندند؟

در اواخر دهه 1990، جاک پانکسپ، عصب‌شناس دانشگاه بولینگ گرین، مشاهده کرد که وقتی ناحیه پشت بچه موش‌ها را قلقلک می‌داد، موش‌ها صدایی شبیه به حالت انسانی از خنده می‌کردند. پانکسپ نیز این صدا را در موش‌ها در حال بازی مشاهده کرده بود.

آیا سگ ها می خندند؟

در سال 2001، پاتریشیا سیمونت، رفتارشناس حیوانات، صدایی را که سگ ها به طور انحصاری در حین بازی تولید می کنند، جدا کرد و او آن را به عنوان “بازدم اجباری و نفسی” ثبت کرد.

کدام حیوان می تواند مانند انسان بخندد؟

به طور معمول نحوه خندیدن حیوانات با انسان ها متفاوت است. با این حال، مشاهده شده است که سگ‌ها، موش‌ها، شامپانزه‌ها و سایر میمون‌ها گونه‌هایی هستند که در پاسخ به لذت، صدایی منحصربه‌فرد منتشر می‌کنند.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.