Guide to choosing colors for the interior

راهنمای انتخاب رنگ برای فضای داخلی

پالت رنگ یکی از مهم ترین تصمیمات طراحی است که باید در هنگام دکوراسیون خانه بگیرید. از رنگ رنگ گرفته تا پارچه ها و تزئینات، رنگ می تواند تأثیر زیادی بر ظاهر و احساس خانه شما داشته باشد.

این راهنما به شما کمک می‌کند تا اصول اولیه رنگ، تأثیر آن بر فضای داخلی و چند نکته برای انتخاب پالت رنگ مناسب برای فضای خود را درک کنید. ما همچنین 5 اشتباه اصلی که مردم هنگام انتخاب رنگ مرتکب می شوند را به اشتراک می گذاریم تا بتوانید به هر قیمتی از آنها اجتناب کنید.

کسب اطلاعات بیشتر: 25 آلوده ترین شهرهای جهان (رده بندی 2023)

هنگام انتخاب رنگ برای فضای داخلی خود، چند اصطلاح وجود دارد که ممکن است بخواهید با آنها آشنا شوید. در حین تحقیق در مورد رنگ ها و صحبت با متخصصان رنگ، این موارد به شما کمک می کند:

رنگ اولیه

قرمز، آبی و زرد. رنگ های اولیه را نمی توان با مخلوط کردن رنگ ها با هم ساخت.

رنگ ثانویه

سبز، نارنجی و بنفش. رنگ های ثانویه را می توان با مخلوط کردن رنگ های اصلی ساخت.

رنگ سوم

شش سایه ای که می توان با ترکیب رنگ های اصلی و ثانویه با هم ایجاد کرد. سپس می توانید سیاه، خاکستری یا سفید را برای تغییر تن، رنگ یا سایه اضافه کنید.

میزان

به روشنایی یا عمق یک رنگ اشاره دارد. ترکیب خاکستری با رنگ بر تن آن تأثیر می گذارد.

TINT

به یک سایه رنگ اشاره دارد. افزودن رنگ سفید به یک رنگ باعث تغییر رنگ می شود.

سایه

به روشنی یا تیرگی یک رنگ اشاره دارد. این اصطلاح همچنین برای اشاره به رنگ های مشابه مانند “سایه های سبز” یا “سایه تیره تر آبی” استفاده می شود. مخلوط کردن مشکی با یک رنگ، سایه را تغییر می دهد.

درک اصول یک چرخ رنگ

از بسیاری جهات، چرخ رنگ بهترین دوست یک دکوراتور است. هنگامی که اصول اولیه را درک کردید، ابزار می تواند هنگام انتخاب رنگ برای خانه شما بسیار ارزشمند باشد. در اینجا نکات کلیدی وجود دارد که باید بدانید تا به شما در کار با رنگ بدون نیاز به یادگیری در مورد تئوری رنگ کمک کند.

انواع مختلفی از چرخ‌های رنگی وجود دارد، از یک نسخه ساده که فقط رنگ‌های اصلی و رنگ‌های اصلی مانند سبز، نارنجی و بنفش را نشان می‌دهد تا پیچیده‌تر با تعداد بی‌نهایت رنگ‌ها و سایه‌ها.

رنگ های گرم
در یک طرف چرخه رنگ، رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد نمایش داده می شود.

رنگ های سرد
رنگ های سرد مانند آبی، سبز و بنفش شما در سایت مقابل قرار خواهند گرفت.

رنگهای تک رنگ
طرح های رنگی تک رنگ در فضای داخلی بسیار محبوب شده اند، زیرا اشتباه کردن بسیار دشوار است. یک فضای داخلی با استفاده از پالت تک رنگ، از سایه های مختلفی از همان رنگ استفاده می کند، مانند مشکی و خاکستری. برای پیدا کردن یک طرح تک رنگ، فقط به یک تکه از چرخ رنگ نگاه خواهید کرد.

رنگ های رایگان
برای کشف رنگ های مختلف که به خوبی با هم کار می کنند، باید به رنگ های مکمل نگاه کنید. با نگاه کردن به چرخه رنگ می توانید این موارد را پیدا کنید. مثلاً آبی در یک طرف و زرد در طرف دیگر.

رنگهای مشابه
رنگ های آنالوگ شامل چندین برش (معمولاً سه) از چرخه رنگ هستند. اینها رنگ‌هایی هستند که بدون تضادی که با استفاده از یک طرح رنگی رایگان تجربه می‌کنید، به خوبی با هم کار می‌کنند. با نگاه کردن به چرخه رنگ، یک نمونه رنگ مشابه مانند سبز، آبی و بنفش یا زرد، زرد-سبز و سبز را مشاهده خواهید کرد.

درک اینکه چگونه رنگ بر اتاق شما تأثیر می گذارد

همانطور که در چرخه رنگ ورق می زنید، ایده خوبی است که در نظر بگیرید که چگونه رنگ بر فضا و حال و هوای اتاق شما تأثیر می گذارد. دماها، تن ها و سایه های مختلف نیز بر احساس فرد در فضای داخلی تأثیر می گذارد.

رنگ‌های گرم بیشتر زنده هستند و اعتماد به نفس را القا می‌کنند. این رنگ‌ها معمولاً در فضاهای غذاخوری و سرگرمی به خوبی کار می‌کنند، زیرا صمیمیت را دعوت می‌کنند و صمیمیت را تقویت می‌کنند. از سوی دیگر، رنگ‌های خنک‌تر اغلب برای ایجاد حالتی آرام و ایجاد آرامش در فضا استفاده می‌شوند. رنگ های طبیعی نیز می توانند به محیطی آرام و آرام دست یابند.

همچنین می توان از رنگ برای کمک به افزایش احساس فضا یا کوچکتر کردن آن استفاده کرد. به عنوان مثال، رنگ‌های روشن نسبت به رنگ‌های تیره‌تر، جادارتر و مطبوع‌تر هستند. در حالی که رنگ‌های گرم معمولاً فضای کوچک را کوچک‌تر و تا حدی تنگ‌هراسی می‌کنند.

چگونه با یک پالت تک رنگ تزئین کنیم

دستیابی به فضای داخلی تک رنگ نسبتاً آسان است و می تواند از نظر بصری مؤثر باشد. با این حال، اگر فقط به یک رنگ بچسبید، می تواند در سمت خسته کننده ظاهر شود. البته مگر اینکه یک مینیمالیست فداکار باشید!

اگر به یک طرح رنگ تک رنگ متمایل هستید، از مجموعه ای از رنگ ها و ته رنگ های مختلف یک رنگ در سراسر فضا استفاده کنید. برای افزودن جذابیت و عمق بیشتر، می‌توانید به ترکیب چاپ، الگوها و بافت‌های رنگ‌ها در عناصری مانند مبلمان و پارچه نگاه کنید.

چگونه با یک پالت رنگی رایگان تزئین کنیم

اگر رنگ‌های متضاد را دوست دارید، یک فضای داخلی با پالت رنگی رایگان احتمالاً برای شما جذاب خواهد بود. با انتخاب رنگ ها در طرف مقابل چرخه رنگ شروع کنید. در حالی که این دو رنگ از هر یک از شدت های خود منعکس می شوند، می توانند متعادل و آرام بخش باشند.

همچنین می توانید رنگ گرم را با رنگ سرد ترکیب کنید. به عنوان مثال، اتاقی که با رنگ آبی سرد و روشن رنگ آمیزی شده است را می توان با رنگ های نارنجی پررنگ زنده کرد. مطمئناً این یک طرح رنگی برای مینیمالیست ها نیست، اما می تواند راهی عالی برای افزایش علاقه به خانه شما باشد.

چگونه با یک پالت رنگ مشابه تزئین کنیم

طرح رنگی که تضاد کمتری نسبت به مکمل دارد، پالت مشابهی است که در آن همه رنگ ها در هماهنگی با یکدیگر کار می کنند. با کمک چرخ رنگ می توان این طرح را به راحتی در کل فضای داخلی خود به دست آورد.

با انتخاب دو یا سه برش از چرخه رنگ خود، رنگ هایی را انتخاب می کنید که از یک خانواده مشابه هستند تا ظاهری منسجم داشته باشید. به عنوان مثال، اگر رنگ آبی را به عنوان رنگ اصلی خود انتخاب کرده اید، می توانید پالت را با سبز و سبز ادامه دهید. اختلاط در پارچه‌ها و روکش‌های مختلف بافت، پالت رنگ را بیشتر غنی‌تر می‌کند. به یاد داشته باشید که تسکین بصری را از طریق مواد خنثی و موادی مانند چوب یا سنگ به پالت وارد کنید.

نکات مهم هنگام انتخاب رنگ برای فضای داخلی

جدا از تئوری، چند نکته ارزشمند وجود دارد که به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که رنگ مناسب را برای فضای داخلی خود انتخاب می کنید.

به دنبال الهام از دور و بر باشید

اگر چرخ رنگی در دسترس ندارید، اولین قدم برای انتخاب رنگ‌های مناسب برای فضای داخلی خود، حتی قبل از اینکه وارد یک فروشگاه رنگ شوید، باید الهام‌بخشی باشد. با آنچه قبلاً در اتاق دارید شروع کنید. به اثاثه یا لوازم داخلی مبلمان، کفپوش و لوازم جانبی خود از جمله آثار هنری نگاه کنید. سرنخ هایی از فضای داخلی خود بکشید تا به تقویت پالت رنگ خود کمک کنید.

مجلات، Pinterest، Houzz و سایر وبلاگ های طراحی را برای الهام گرفتن از رنگ ها کاوش کنید. ممکن است برای اطمینان از هماهنگی پالت رنگ شما با بقیه قسمت های داخلی، یک تابلوی خلق و خوی کنار هم قرار دهید.

به انتخاب رنگ ها شخصی ادامه دهید

پیدا کردن یک پالت رنگ مکمل یک چیز است و دوست داشتن آن چیز دیگری است. به یاد داشته باشید، شما مجبور خواهید بود مدتی با رنگ انتخابی خود زندگی کنید، مگر اینکه بخواهید به زودی هزینه دکوراسیون مجدد را تجربه کنید.

بیش از حد به چرخه رنگ یا ترندها وابسته نشوید. مطمئن شوید که انتخاب رنگ شما با سلیقه شخصی شما همخوانی دارد.

معماری و تزئینات داخلی را در نظر بگیرید

برخی از کارشناسان طراحی داخلی به شما پیشنهاد می کنند رنگ اتاق خود را در آخر انتخاب کنید و ابتدا معماری و تزئینات را در نظر بگیرید. این به این دلیل است که طیف گسترده ای از رنگ ها برای رنگ و حتی پارچه ها وجود دارد، در حالی که در سایر عناصر طراحی مانند کفپوش، گزینه ها محدودتر است. اگر در حال تغییر دکوراسیون هستید، قبل از انتخاب پالت رنگی، به رنگ مواد کفپوش، کابینت و مبلمان موجود خود فکر کنید. این مواد، پوشش‌ها و رنگ‌ها را در تابلوی خلق و خوی خود قرار دهید.

همچنین به مقیاس فضای خود فکر کنید و اینکه آیا می خواهید بر اندازه کوچکتر تأکید کنید یا بزرگتر از آنچه هست احساس کنید. در نظر بگیرید که چگونه ویژگی های معماری داخلی شما با پالت رنگ انتخابی شما کار می کند.

پالت رنگ خود را تقویت کنید

فرقی نمی‌کند رنگ‌ها را برای دیوارها یا وسایلتان انتخاب کنید، تقویت پالت خود از طریق سایر موارد موجود در اتاق می‌تواند به ایجاد زیبایی‌شناسی قوی‌تر کمک کند. به چرخه رنگ و تصاویر الهام بخش خود نگاه کنید و رنگ هایی را در نظر بگیرید که با هم کار می کنند.

به عنوان مثال، اگر سایه های مختلفی از آبی را به عنوان طرح خود انتخاب کرده اید، به دنبال رنگ های دیگری باشید که به خوبی آن را تقویت کنند. این ممکن است به معنای افزودن رنگ‌های خنثی، مشکی یا خاکستری بیشتر به شکل کوسن، پارچه، کتان یا لوازم جانبی باشد تا ظاهر کلی داخلی شما تقویت شود.

5 اشتباه رایج در هنگام انتخاب رنگ

مواقعی وجود دارد که رنگ‌های رنگ در فضای داخلی ممکن است اشتباه از بین بروند، چه این ممکن است تضاد رنگ‌ها باشد یا احساس فضا در نتیجه یک پالت رنگی نامناسب. دانستن برخی از رایج‌ترین اشتباهات به شما کمک می‌کند از انجام آن‌ها در هنگام تزئین خانه خود جلوگیری کنید.

 1. انتخاب رنگ از نمونه
  نمونه های رنگ راه بسیار خوبی برای کشف رنگ های مختلف و محدود کردن رنگ ها بر اساس سلیقه شخصی شما هستند. و آنها رایگان هستند! با این حال، نحوه ظاهر رنگ روی یک کارت کوچک می تواند با نتیجه نهایی بسیار متفاوت باشد. انتخاب رنگ فقط از یک نمونه یک اشتباه رایج است زیرا مقیاس و نور بر ظاهر کلی تأثیر می گذارد.

در عوض این کار را انجام دهید: از نمونه ها به عنوان نقطه شروع استفاده کنید. هنگامی که رنگ های مورد علاقه خود را انتخاب کردید، گلدان های کوچک رنگی بخرید تا نمونه های بزرگتری تهیه کنید که بتوانید در اطراف اتاق و در شرایط نوری مختلف قرار دهید.

 1. دنبال کردن روندها
  هنگامی که روندها را دنبال می کنید، اغلب می توانید سلیقه شخصی خود و آنچه را که با فضای داخلی فردی شما مطابقت دارد فراموش کنید. خانه ای که مطابق با روند فعلی تزئین شده است، می تواند بیشتر شبیه یک کاتالوگ داخلی باشد تا یک خانه.

به جای این کار این کار را انجام دهید:
قبل از اینکه به جدیدترین ترند بپردازید، در نظر بگیرید که آیا خانه شما در مدت 12 ماه قدیمی به نظر می رسد و آیا رنگ ها مطابق با سلیقه شخصی شما هستند یا خیر.

 1. صرفاً به یک اتاق نگاه کنید
  آیا فقط یک اتاق در خانه خود را تزئین می کنید؟ قبل از اینکه روی رنگ رنگ بنشینید، به ارتباط آن با اتاق های دیگر فکر کنید. بدون در نظر گرفتن خانه خود به عنوان یک کل، خطر مختل کردن جریان را دارید. این بدان معنا نیست که نمی‌توانید رنگ‌های متنوعی در سرتاسر آن داشته باشید، اما نحوه انتقال رنگ از یک اتاق به اتاق دیگر بر احساس کلی فضای داخلی شما تأثیر می‌گذارد.

به جای این کار این کار را انجام دهید:
هنگام انتخاب رنگ‌ها، نحوه کار رنگ‌ها با سایر قسمت‌های خانه را در نظر بگیرید. اگر فضای داخلی کوچکی دارید، ممکن است ارزش این را داشته باشد که فضاها را از طریق اثاثیه نرم و به جای رنگ آمیزی بیش از حد رنگ در سراسر آن به هم متصل کنید.

 1. انتخاب اشباع اشتباه
  هنگام انتخاب رنگ‌ها، همیشه بین انتخاب رنگ‌هایی که دوست دارید و آنچه که در مقیاس بزرگ‌تر خوب به نظر می‌رسند، تعادل وجود دارد. رنگ مورد علاقه شما ممکن است سبز آبی روشن یا آبی کبالتی باشد که می تواند روی کوسن، صندلی گاه به گاه یا وسایل تزئینی کوچکتر مانند گلدان یا لامپ عالی به نظر برسد. اما یک رنگ روشن از اشباع عمیق زمانی که روی یک سطح گسترده رنگ آمیزی می شود، می تواند بسیار قوی و طاقت فرسا به نظر برسد.

به جای این کار این کار را انجام دهید:
انتخاب یک تن عمیق تر از رنگ مورد علاقه خود یا یک سایه روشن تر، همچنان زیبایی شناسی مورد نظر شما را بدون تاثیر قوی برآورده می کند. اگر می خواهید رنگ روشنی انتخاب کنید، بقیه عناصر تزئینی خود را در یک پالت رنگ خنثی نگه دارید. به یاد داشته باشید، شما باید با این رنگ زندگی کنید و باید با بقیه فضای داخلی شما کار کند.

 1. بازی آن بیش از حد ایمن
  تا به حال شده وارد اتاقی شوید و فکر کنید که اتاقی بی مزه به نظر می رسد و احساس می کنید کمی ناتمام است؟ ایمن کردن بیش از حد آن با رنگ های رنگ و عناصر تزئینی احتمالاً مقصر اصلی است. گاهی اوقات شجاعانه شروع کنید و خارج شدن از منطقه راحتی شما واقعاً نتیجه می دهد.

به جای این کار این کار را انجام دهید:
بیشتر رنگ در فضای شما معمولاً از دیوارها می آید. اگر می خواهید علاقه بیشتری به فضای داخلی خود ایجاد کنید، قانون دکوراسیون 60/30/10 را امتحان کنید. این 60 درصد فضای شما را دیوارها، 30 درصد اثاثه یا لوازم داخلی، کفپوش ها و پنجره ها و 10 درصد عناصر تزئینی مانند کوسن ها، لوازم جانبی و هنر را تشکیل می دهد.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.