دوستی: زندگی خود را غنی کنید و سلامت خود را بهبود بخشید

دوستی: زندگی خود را غنی کنید و سلامت خود را بهبود بخشید

دوستی ها می توانند تأثیر زیادی بر سلامت و رفاه شما داشته باشند، اما ایجاد یا حفظ دوستی ها همیشه آسان نیست. اهمیت ارتباط اجتماعی در زندگی خود را درک کنید و بدانید که چه کاری می توانید برای ایجاد و پرورش دوستی های پایدار انجام دهید.دوستی: زندگی خود را غنی کنید و سلامت خود را بهبود بخشید.

کسب اطلاعات بیشتر: 6 گام برای تغییر عادات بد غذایی

مزایای دوستی چیست؟

دوستان خوب برای سلامتی شما مفید هستند. دوستان می توانند به شما در جشن گرفتن اوقات خوب کمک کنند و در زمان های بد حمایت کنند. دوستان از انزوا و تنهایی جلوگیری می کنند و به شما این فرصت را می دهند که همراهی لازم را نیز ارائه دهید. دوستان همچنین می توانند:

 • احساس تعلق و هدف خود را افزایش دهید
 • شادی خود را افزایش دهید و استرس خود را کاهش دهید
 • اعتماد به نفس و ارزش خود را افزایش دهید
 • به شما کمک می کند تا با آسیب هایی مانند طلاق، بیماری جدی، از دست دادن شغل یا مرگ یکی از عزیزان کنار بیایید.
 • شما را تشویق به تغییر یا اجتناب از عادات سبک زندگی ناسالم، مانند نوشیدن بیش از حد الکل یا ورزش نکردن کنند.

دوستان همچنین نقش مهمی در ارتقای سلامت کلی شما دارند. بزرگسالان با ارتباطات اجتماعی قوی خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی مهم از جمله افسردگی، فشار خون بالا و شاخص توده بدنی ناسالم (BMI) را کاهش می دهند. در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که افراد مسن‌تری که روابط معنادار و حمایت اجتماعی دارند، احتمالاً بیشتر از همسالان خود با ارتباطات کمتر زندگی می‌کنند.

چرا گاهی اوقات دوست یابی یا حفظ دوستی سخت است؟

برای بسیاری از بزرگسالان ایجاد دوستی های جدید یا حفظ دوستی های موجود دشوار است. دوستی ها ممکن است در اولویت های دیگر مانند کار یا مراقبت از کودکان یا والدین مسن قرار گیرند. شما و دوستانتان ممکن است به دلیل تغییر در زندگی یا علایقتان از هم جدا شده باشید. یا شاید شما به یک جامعه جدید نقل مکان کرده اید و هنوز راهی برای ملاقات با مردم پیدا نکرده اید.

ایجاد و حفظ دوستی های خوب نیازمند تلاش است. با این حال، دوستی لذت و آسایش می تواند سرمایه گذاری را ارزشمند کند.

تعداد دوستان سالم چقدر است؟

کیفیت بیشتر از کمیت مهم است. اگرچه ممکن است ایجاد یک شبکه متنوع از دوستان و آشنایان خوب باشد، اما ممکن است با پرورش روابط نزدیک و معنادار که از شما حمایت می‌کند، احساس تعلق و رفاه بیشتری داشته باشید.

چند راه برای ملاقات با دوستان جدید چیست؟

این امکان وجود دارد که با افرادی که قبلاً در شبکه اجتماعی شما هستند دوستی ایجاد کنید. به افرادی فکر کنید که با آنها تعامل داشته‌اید – حتی خیلی معمولی – که تأثیر مثبتی گذاشته‌اند.

شما ممکن است دوستان جدیدی پیدا کنید و روابط موجود را با موارد زیر تقویت کنید:

 • برقراری ارتباط با افرادی که با آنها کار کرده اید یا در کلاس شرکت کرده اید
 • ارتباط مجدد با دوستان قدیمی
 • تماس با افرادی که از گپ زدن با آنها در مجامع اجتماعی لذت برده اید
 • معرفی خود به همسایگان
 • وقت گذاشتن برای ارتباط با اعضای خانواده

اگر کسی در حافظه شما به عنوان فردی که دوست دارید بهتر بشناسید برجسته است، تماس بگیرید. از دوستان یا آشنایان مشترک بخواهید تا اطلاعات تماس فرد را به اشتراک بگذارند، یا – حتی بهتر – با یک پیام متنی، ایمیل یا بازدید حضوری، شما دو نفر را دوباره معرفی کنند. دعوت به قهوه یا ناهار را تمدید کنید.

برای ملاقات با افراد جدیدی که ممکن است دوستان شما شوند، باید به مکان هایی بروید که دیگران در آنجا جمع شده اند. خودتان را به یک استراتژی برای ملاقات با مردم محدود نکنید. هر چه تلاش شما گسترده تر باشد، احتمال موفقیت شما بیشتر است.

پشتکار نیز مهم است. ابتکار عمل را به دست بگیرید نه اینکه منتظر دعوت نامه باشید و به تلاش خود ادامه دهید. ممکن است لازم باشد چند بار برنامه هایی را پیشنهاد کنید تا بتوانید بفهمید که آیا علاقه شما به یک دوست جدید متقابل است یا خیر.

به عنوان مثال، چندین مورد از این ایده ها را امتحان کنید:

 • در رویدادهای جامعه شرکت کنید. به دنبال گروه ها یا باشگاه هایی باشید که حول علاقه یا سرگرمی مشترک شما جمع می شوند. ممکن است این گروه ها را به صورت آنلاین پیدا کنید، یا ممکن است در روزنامه یا در تابلوهای اعلانات جامعه فهرست شده باشند. همچنین وب سایت های زیادی وجود دارند که به شما کمک می کنند با دوستان جدید در محله یا شهر خود ارتباط برقرار کنید. با استفاده از عباراتی مانند [شهر شما] + شبکه اجتماعی، یا [محله شما] + ملاقات در گوگل جستجو کنید.
 • داوطلب شوید. وقت یا استعدادهای خود را در بیمارستان، مکان عبادت، موزه، مرکز اجتماعی، گروه خیریه یا سازمان دیگر ارائه دهید. وقتی با افرادی کار می کنید که دارای علایق متقابل هستند، می توانید ارتباطات قوی ایجاد کنید.
 • دعوت ها را گسترش دهید و بپذیرید. یک دوست را دعوت کنید تا برای قهوه یا ناهار به شما ملحق شود. وقتی به یک اجتماع اجتماعی دعوت شدید، بله بگویید. با شخصی که اخیراً شما را به یک فعالیت دعوت کرده است تماس بگیرید و لطف کنید.
 • علاقه جدیدی پیدا کنید برای ملاقات با افرادی که علایق مشابهی دارند، در یک دوره آموزشی کالج یا جامعه شرکت کنید. به یک کلاس در یک باشگاه ورزشی محلی، مرکز سالمندان یا مرکز تناسب اندام محلی بپیوندید.
 • به یک جامعه ایمانی بپیوندید از فعالیت های ویژه و رویدادهای آشنایی با اعضای جدید بهره ببرید.
 • قدم زدن. بچه ها یا حیوان خانگی خود را بگیرید و به بیرون بروید. با همسایگانی که بیرون و اطراف هستند چت کنید یا به یک پارک محبوب بروید و در آنجا گفتگو کنید.

مهمتر از همه، مثبت بمانید. ممکن است با هرکسی که ملاقات می کنید دوست نشوید، اما حفظ نگرش و رفتار دوستانه می تواند به بهبود روابط در زندگی شما کمک کند. همچنین ممکن است بذر دوستی را با آشنایان جدید بکارد.

رسانه های اجتماعی چگونه بر روابط دوستانه تأثیر می گذارند؟

پیوستن به یک گروه چت یا انجمن آنلاین ممکن است به شما در ایجاد یا حفظ ارتباطات و رهایی از تنهایی کمک کند. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از سایت‌های شبکه اجتماعی لزوماً به یک شبکه آفلاین بزرگ‌تر یا روابط آفلاین نزدیک‌تر با اعضای شبکه ترجمه نمی‌شود. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که هنگام به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی یا ترتیب دادن فعالیتی با شخصی که فقط به صورت آنلاین ملاقات کرده اید، احتیاط کنید.

چگونه می توانم دوستی هایم را تقویت کنم؟

ایجاد و حفظ دوستی های سالم مستلزم دادن و گرفتن است. گاهی اوقات شما کسی هستید که حمایت می کند و گاهی اوقات شما در سمت دریافت کننده هستید. به دوستان اطلاع دهید که به آنها اهمیت می دهید و از آنها قدردانی می کنید می تواند به تقویت پیوند شما کمک کند. دوست خوب بودن برای شما به همان اندازه مهم است که اطرافتان را با دوستان خوب احاطه کنید.

برای تقویت دوستی های خود:

 • مهربان باش. این اساسی ترین رفتار، هسته اصلی روابط موفق باقی می ماند. دوستی را به عنوان یک حساب بانکی احساسی در نظر بگیرید. هر عمل محبت آمیز و هر ابراز قدردانی به این حساب واریز می شود، در حالی که انتقاد و منفی بودن حساب را پایین می آورد.
 • شنونده خوبی باشید بپرسید در زندگی دوستانتان چه می گذرد. از طریق تماس چشمی، زبان بدن و گاه گاه نظرات کوتاهی مانند “به نظر جالب می رسد” به طرف مقابل بفهمانید که به دقت توجه می کنید. وقتی دوستان جزئیات دوران سخت یا تجربیات سخت را به اشتراک می گذارند، همدل باشید، اما نصیحت نکنید مگر اینکه دوستانتان آن را بخواهند.
 • باز کن. صمیمیت با دوستان خود را با باز کردن در مورد خودتان ایجاد کنید. تمایل به افشای تجربیات و نگرانی های شخصی نشان می دهد که دوست شما جایگاه ویژه ای در زندگی شما دارد و ممکن است ارتباط شما را عمیق تر کند.
 • نشان دهید که می توان به شما اعتماد کرد. مسئولیت پذیر، قابل اعتماد و قابل اعتماد بودن، کلید ایجاد دوستی های قوی است. نامزدی خود را حفظ کنید و به موقع برسید. به تعهداتی که در قبال دوستان خود داده اید عمل کنید. وقتی دوستان شما اطلاعات محرمانه را به اشتراک می گذارند، آن را خصوصی نگه دارید.
 • خودتان را در دسترس قرار دهید. ایجاد یک دوستی نزدیک به زمان نیاز دارد – با هم. سعی کنید مرتباً دوستان جدید را ببینید و در بین ملاقات ها با آنها تماس بگیرید. ممکن است در اولین بارهایی که با تلفن صحبت می کنید یا با هم صحبت می کنید، احساس ناخوشایندی داشته باشید، اما این احساس احتمالاً زمانی که با یکدیگر راحت تر می شوید، از بین می رود.
 • اعصاب خود را با هوشیاری مدیریت کنید. ممکن است بدترین موقعیت های اجتماعی را تصور کنید و ممکن است وسوسه شوید که در خانه بمانید. از تمرینات تمرکز حواس برای تغییر شکل تفکر خود استفاده کنید. هر بار که بدترین حالت را تصور می‌کنید، به این توجه کنید که موقعیت‌های شرم‌آوری که از آنها می‌ترسید چقدر اتفاق می‌افتد. ممکن است متوجه شوید که سناریوهایی که از آنها می ترسید معمولا اتفاق نمی افتد.

زمانی که موقعیت‌های شرم‌آور اتفاق می‌افتد، به خود یادآوری کنید که احساسات شما از بین می‌روند و می‌توانید تا زمانی که انجام نشوند، با آنها کنار بیایید.

یوگا و سایر تمرین‌های آرام‌سازی ذهن و بدن نیز ممکن است اضطراب را کاهش داده و به شما کمک کند با موقعیت‌هایی روبرو شوید که باعث ایجاد احساس عصبی در شما می‌شوند.

به یاد داشته باشید، برای ایجاد دوستی های جدید یا ارتباط مجدد با دوستان قدیمی هرگز دیر نیست. صرف زمان برای یافتن دوستان و تقویت روابط دوستانه می‌تواند در سال‌های آینده با سلامتی بهتر و چشم‌انداز روشن‌تر نتیجه دهد.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.