7 شهر بزرگ ترکیه در سال 2024

7 شهر بزرگ ترکیه در سال 2024

کشوری که ما با نام ترکیه می شناسیم رسما جمهوری ترکیه (با املای پذیرفته شده انگلیسی Türkiye) نامیده می شود. این کشور در سال 1923 پس از پایان امپراتوری عثمانی تأسیس شد. کل کشور ترکیه به نسبت کمی بزرگتر از تگزاس است. از آنجایی که ترکیه از سیستم متریک استفاده می کند، این بدان معناست که مساحت این کشور 783562 کیلومتر مربع است. در ایالات متحده، جایی که ما از سیستم امپراتوری استفاده می کنیم، حدود 302535 مایل مربع است. بنابراین تگزاس را به عنوان کشور خود تصور کنید، چیزی که ایالت بیش از یک بار درباره خود فکر کرده است. از نظر انبوه زمین، آنها به خوبی ترکیه در حال حاضر عمل می کنند.

کسب اطلاعات بیشتر: 13 بهترین غذا و نوشیدنی برای خوردن در استانبول

در ترکیه نزدیک به 50 درصد از زمین ها برای کشاورزی استفاده می شود و 15 درصد دیگر جنگلی است. این کشور تنها شهری است که دو قاره را در بر می گیرد. آن شهر استانبول است که به طور رسمی هم در قاره اروپا و هم در آسیا قرار دارد. ترکیه این امتیاز را دارد که با چندین آب، یعنی سواحل فراوان هم مرز است. این شامل خط ساحلی در دریاهای سیاه، اژه و مدیترانه است. این کشور دارای 19 مکان میراث جهانی است.

7 شهر بزرگ ترکیه
ترکیه امروزی که به‌خاطر امپراتوری‌های بیزانس و عثمانی شناخته می‌شود، از همه نوع مردم استقبال می‌کند، چه مسافرانی که در حال کاوش در مناظر هیجان‌انگیز استانبول هستند و چه مورخانی که به دنبال بقایای قسطنطنیه هستند. اما بزرگترین شهرهای ترکیه کدامند و چه چیزهایی برای دیدن وجود دارد؟

اکثر مکان ها بزرگترین شهرها را بر اساس جمعیت به شما می دهند. با این حال، این فقط به شما می گوید که چند نفر توانسته اند مکانی را خانه خود کنند. بنابراین امروز، نگاهی به ترکیه از بالا می اندازیم. یعنی بزرگترین شهرهای ترکیه از نظر مساحت کدامند؟ بیایید آنها را بررسی کنیم!

Kahramanmaraş — 3017 کیلومتر مربع/1165 مایل مربع
Kahramanmaraş هفتمین از نظر توده زمین در ترکیه است. این شهر در گوشه جنوب شرقی کشور و در همسایگی با سوریه و در دامنه کوه اهیر واقع شده است. شهری زیبا با تاریخی غنی، اخیراً مرکز زمین لرزه ترکیه-سوریه در همین ماه بوده است و بخش اعظم شهر را در ویرانه و بی نظمی به جا گذاشته است. با این حال، این بدان معنا نیست که چیزها و مکان های شگفت انگیزی در شهر وجود ندارد! Kahramanmaraş به بستنی غلیظ معروفش معروف است. ما به معنای واقعی کلمه با یک چاقو ضخیم صحبت می کنیم. مردم از سراسر جهان برای این غذای خوشمزه که با ترکیبی از شیر بز و گیاهان محلی به نام سهلپ درست می شود، می آیند. این غده پودری از خانواده ارکیده های بنفش محلی منطقه است.

فتحیه – 3059 کیلومتر مربع / 1181 مایل مربع
به شهر ساحلی باشکوه فتحیه خوش آمدید، ششمین توده زمین بزرگ ترکیه، که خانه خود را در ساحل معروف فیروزه ساخته است. فتحیه فقط آبهای آبی و ساحلی نیست که نام منطقه مدیترانه از آن گرفته شده است. در اینجا، مقبره های شخصیت های تاریخی که مدت ها مرده اند مانند دندان های دندانه دار از روی زمین بلند می شوند، از جمله مقبره آمینتاس، مقبره بزرگ و یونان باستانی که می توان قدمت آن را به قرن چهارم قبل از میلاد بازگرداند! حضور تاریخ یونان به این دلیل است که منطقه ای که امروز فتحیه در آن زندگی می کند، زمانی بخشی از لیکیا بوده است که از طریق مقدونی ها ایرانی و سپس یونانی بوده است. این بخش شگفت انگیز از تاریخ برای عموم باز است. شما می توانید این مقبره و همچنین بسیاری از مکان های تاریخی دیگر را در فتحیه پیدا کنید.

ترابزون — 4685 کیلومتر مربع/ 1809 مایل مربع
ترابزون پنجمین شهر بزرگ ترکیه از نظر خشکی است و در شمال شرقی این کشور و در مجاورت دریای سیاه واقع شده است. یکی دیگر از جواهرات ساحلی، این شهری است که کلیسای تاریخی، بیمارستان یکباره، موزه گذشته، و مسجد فعلی، ایاصوفیه، به معنای “قدوس” یا “حکمت الهی” در یونانی است. در طول تاریخ، این شهر با نام های مختلفی شناخته شده است، از جمله ترابیزون، زمانی که پایتخت امپراتوری به همین نام بود. از نظر تاریخی، این بنا در این شهر نمونه زیبایی از معماری بیزانسی مرتبط با ترکیه است.

استانبول — 5,461 کیلومتر مربع / 2,109 مایل مربع
ممکن است عده‌ای را شوکه کند، اما معروف‌ترین شهر ترکیه در واقع چهارمین شهر بزرگ از نظر وسعت است. بنابراین، اگرچه استانبول می تواند به عنوان شهری که دو قاره کامل را اشغال می کند و محل مبارزه و تاریخ بوده است، ادعای شهرت داشته باشد، اما وقتی صحبت از فضای فیزیکی به میان می آید، شمع برای چند شهر ندارد. با این حال، استانبول دارای بزرگترین وسعت جمعیت است، به طوری که 20 درصد از جمعیت ترکیه این شهر باستانی را خانه می دانند (8803468 نفر، قابل مقایسه با جمعیت فعلی نیویورک که 8،467،513 نفر است!) و یکی از جامع ترین و شدیدترین مناطق برای دیدن است. معماری و هنر عثمانی و بیزانس.

این شهر تاریخی همچنین یک بندر دریایی با سه منبع آبی به نام سه دریا است: شاخ طلایی – یک دره غرق شده. بسفر – کانال اصلی که دریای مدیترانه را به دریای سیاه متصل می کند. و دریای مرمره اینجا چیزهای زیادی برای دیدن و بیش از 2000 مایل برای کاوش وجود دارد!

ازمیر — 7340 کیلومتر مربع / 2834 مایل مربع
ازمیر، شهری تقریباً سه هزار مایلی و سومین شهر بزرگ ترکیه، در رتبه سوم قرار دارد. این شهر که زمانی به اسمیرنا شهرت داشت، در ساحل دریای اژه قرار دارد. در ابتدا، یونانیان باستان این سرزمین را سکنی گزیدند و بیشتر از دیگر شهرهای ترکیه به آن احساس یونانی دادند. ازمیر مدعی شهرت امپراتور و پادشاه اسکندر مقدونی است که آن را بازسازی می کند. اما در ازمیر چه باید کرد؟ می توان در ساحل قدم زد و از دریای باشکوه اژه لذت برد و برای لحظه ای کشتی های یونانی و ایرانی را به تصویر کشید که قبلاً در آن آب های سروله حرکت می کردند. یا اگر احساس می‌کنید کمتر یونانی و رومی‌تر می‌شد، می‌توانست در مایل‌های شهر قدم بزند و از آگورا (یا بازار) رومی که اکنون یک موزه در فضای باز است دیدن کنید!

ماردین – 8891 کیلومتر مربع / 3433 مایل مربع
ماردین از نظر وسعت دومین شهر بزرگ ترکیه است. نام آن از زیرمجموعه آرامی به معنای “قلعه” گرفته شده است. این شهر دارای حفاظت یونسکو بر روی آن است که هرگونه ساخت و ساز جدید را در محدوده پارامترهای شهر قدیمی خود ممنوع می کند – تاریخ ماردین چقدر مهم است! ماردین در جنوب شرقی ترکیه و در همسایگی با سوریه واقع شده است. در حالی که این شهر دارای فضای کافی تقریباً 3500 مایلی است، جمعیت آن به ندرت به 123000 نفر می رسد که به اندازه یک شهر کوچکتر نیوانگلند از کلان شهر ایالت های آتلانتیک میانه نزدیک است. از نظر تاریخی، این شهر به دشت بین‌النهرین فرو می‌رود و میراثی هزار ساله را در کشوری که پیش از این غرق در تاریخ باستانی است، به رخ می‌کشد – هرچند این بار، کمی متفاوت از طعم مدیترانه‌ای که بقیه ترکیه به آن عادت کرده‌اند.

قونیه — 38873 کیلومتر مربع / 15009 مایل مربع
بزرگترین شهر از نظر وسعت بالاخره اینجاست: قونیه، شهری در مرکز ترکیه در جنوب آنکارا، پایتخت ترکیه. قونیه با بیش از 15000 مایل زمین، تاریخ عمیقی را به اشتراک می‌گذارد که شهرهای ترکیه‌ای دیگر از نظر تمدن‌های باستانی مانند عثمانی‌ها، بیزانس‌ها و این بار صوفی‌ها، یک گروه مسلمان مذهبی که هنوز در بسیاری از کشورهای جهان امروزی فعالیت می‌کنند، به اشتراک می‌گذارد. در دوره رنسانس، فرش‌های معروف ترکیه از قونیه صادر می‌شد تا ثروت خود را در محافل اروپایی نشان دهد. با این حال، جواهر شهر، مسجد تاریخی علاالدین است که توسط پارکی سرسبز و سرسبز به همین نام احاطه شده است. قونیه به عنوان بزرگترین شهر از نظر وسعت، دارای جمعیت زیادی است و بیش از 2 میلیون نفر این شهر را خانه می دانند.

ما هفت شهر بزرگ ترکیه را از نظر وسعت کاوش کرده ایم! برخی از افتخارات را بررسی کنید، از جمله شهر سیواس (2768 کیلومتر مربع/1069 مایل مربع)، اسکی شهیر (2678 کیلومتر مربع/1034 مایل مربع)، و پایتخت ترکیه، آنکارا، که دهمین شهر بزرگ از نظر خشکی با 2516 کیلومتر مربع در 971 مایل مربع است. شگفت انگیز است که این شهر حتی 1000 مایل هم نمی رسد، اما پایتخت کشور است!

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.