9 گیاه دارویی برای تسکین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا

9 گیاه دارویی برای تسکین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا

برخی از گیاهان به طور طبیعی برای تسکین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا مانند سرفه، گلودرد و احتقان مناسب هستند. در واقع، استفاده از گیاه گربه ای، کاین، اکیناسه، سیر، زنجبیل، نعناع فلفلی، رزماری، آویشن و بومادران به چندین فرهنگ مختلف در سراسر جهان برمی گردد.

کسب اطلاعات بیشتر: گاستریت چیست؟

ماهی گربه ای

علائم درمان شده است. گربه ای باعث استراحت، بهبود هضم، آرام بخش و تسکین ناراحتی معده، تحریک اشتها و دارای خواص ضد عفونی کننده است.

ریشه ها. مردم حداقل از سال 1735 شروع به استفاده از گیاه گربه ای به عنوان یک گیاه دارویی کردند، زیرا استفاده از برگ ها و گل های گیاه گربه در چای های گیاهی در General Irish Herbal ثبت شد.

نحوه استفاده از آن. از 1 تا 2 قاشق چایخوری گیاه گربه ای در هر فنجان آب برای تهیه چای استفاده کنید. گیاه گربه ای را در چای دم کن بریزید و روی آن آب جوش بریزید. روی مخلوط را بپوشانید و اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه دم بکشد.

فلفل هندی

علائم درمان شده است. کاین برای تقویت گردش خون، افزایش اشتها، کمک به هضم غذا، بهبود سطح انرژی، پاکسازی سینوس ها، تحریک عرق های خنک کننده پوست در شرایط گرم و گرم کردن بدن در شرایط سرد استفاده می شود. همچنین می تواند به صورت موضعی به عنوان یک ضد تحریک استفاده شود و خون را به سطح پوست برای تسکین آرتروز برساند.

ریشه ها. فلفل کاین در شهر کاین، پایتخت گویان فرانسه – شهری که به خاطر آن نامگذاری شده، سرچشمه گرفته است. اولین بار بیش از 7000 سال پیش در مکزیک و بیش از 4000 سال پیش در پرو کشت شد. کریستف کلمب آن را در دهه 1400 به اروپا معرفی کرد. امروزه در هند، شرق آفریقا، مکزیک و ایالات متحده رشد می کند.

نحوه استفاده از آن. از آنجایی که کاین می‌تواند باعث سوزش سر دل در برخی افراد شود، باید آن را هر بار به یک رژیم غذایی اضافه کنید. برای افرادی که به فلفل هندی عادت دارند یا از ناراحتی های گوارشی رنج نمی برند، می توان آن را با آب گوجه فرنگی مخلوط کرد تا علائم سرماخوردگی را تسکین دهد. به ازای هر پیمانه آب گوجه فرنگی از ¼ تا ½ قاشق چایخوری کاین خشک استفاده کنید. هر بار فقط ½ تا 1 فنجان بنوشید و بقیه را در یخچال بگذارید.

اکیناسه

علائم درمان شده است. اکیناسه معمولاً برای مبارزه با عفونت های ویروسی و باکتریایی، تقویت ایمنی استفاده می شود و می تواند به صورت موضعی به عنوان درمانی برای زخم هایی که به سختی ترمیم می شوند استفاده شود.

ریشه ها. اگرچه این یکی از گیاهان دارویی شناخته شده و مورد استفاده در لیست است، تاریخچه استفاده از اکیناسه نسبتا کوتاه است. ریشه آن به قبایل سرخپوست بومی آمریکای شمالی بازمی گردد. اولین شواهد باستان شناسی مربوط به قرن هجدهم است.

نحوه استفاده از آن. به طور معمول، از ریشه اکیناسه برای تهیه پماد، تونیک یا چای استفاده می شود، اما قسمت هوایی گیاه نیز با موفقیت در برخی از آماده سازی ها استفاده شده است. از آنجایی که ترکیبات فعال اکیناسه محلول در آب نیستند، تهیه تنتور به عنوان بهترین راه برای بهره مندی از فواید آن توصیه می شود.

عناصر

¾ فنجان ودکای ثابت 80 تا 100
¾ فنجان آب مقطر
1 ½ اونس ریشه اکیناسه خرد شده
جهت ها

الکل را با آب در یک شیشه با درب محکم مخلوط کنید.
ریشه اکیناسه را اضافه کنید.
از یک چاقو یا چوب غذاخوری برای رها کردن حباب های هوای محبوس شده در لبه شیشه استفاده کنید.
درب شیشه را بگذارید و به مدت 2 هفته در یک مکان تاریک خنک نگهداری کنید.
مخلوط را روزانه تکان دهید.
مخلوط را در یک شیشه دیگر با درب محکم صاف کنید و ریشه خرد شده را کاملا جدا کنید. این کار را سریع انجام دهید و درب آن را عوض کنید تا الکل تبخیر نشود.
تنتور را برچسب بزنید و در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید. تا 5 سال قابل استفاده است.
در اولین علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا، 30 قطره از تنتور را هر 3 ساعت به مدت دو روز مصرف کنید.

سیر

علائم درمان شده است. سیر برای مبارزه با باکتری ها، ویروس ها و انگل ها استفاده می شود. همچنین فواید زیادی برای سیستم قلبی عروقی دارد و به کاهش سطح کلسترول خون و فشار خون کمک می کند.

ریشه ها. سیر یکی از قدیمی ترین گیاهان کشت شده شناخته شده است. برخی اسناد حاکی از آن است که سیر در چین به 4000 سال قبل می‌روید. اگرچه سیر فقط در آسیای مرکزی به صورت وحشی رشد می کند، اما در طول تاریخ توسط بسیاری از فرهنگ ها استفاده شده است. مصریان معتقد بودند که از بیماری جلوگیری می کند و قدرت و استقامت را تقویت می کند. ورزشکاران یونانی قبل از مسابقه و سربازان یونانی آن را قبل از نبرد می خوردند. سربازان رومی نیز معروف بودند که آن را با خود به نبرد حمل می کردند.

نحوه استفاده از آن. بهترین راه برای استفاده از سیر، خوردن آن یا له کردن یا بریدن حبه ها در غذاها است. دوز توصیه شده دو میخک در روز است تا از خواص دارویی آن بهره مند شوید.

زنجبیل

علائم درمان شده است. زنجبیل بیشتر به دلیل تأثیر آن بر دستگاه گوارش و توانایی آن در آرام کردن معده ناراحت، تسکین حالت تهوع و سوء هاضمه، تحریک دستگاه گوارش و کمک به هضم غذا شناخته شده است. با این حال، می توان آن را به صورت موضعی به عنوان یک ضد تحریک نیز استفاده کرد، شناخته شده است که گردش خون را افزایش می دهد و علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را با پاک کردن سینوس ها و تحریک عرق برای تب، کاهش می دهد.

ریشه ها. زنجبیل برای اولین بار در فرهنگ های باستانی در جنوب چین مورد استفاده قرار گرفت و در 3050 سال قبل از میلاد در سراسر هند و اقیانوس آرام و هند گسترش یافت. این یکی از اولین ادویه هایی بود که از آسیا صادر شد.

نحوه استفاده از آن. زنجبیل معمولاً در چای و سایر نوشیدنی‌ها موجود است که به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کنند یا ناراحتی‌های معده را آرام می‌کنند. با این حال، مانند سیر، می توان آن را به صورت تازه نیز برای تسکین مشابه استفاده کرد. یک قاشق غذاخوری را به سرخ کرده دلخواه خود اضافه کنید یا مقداری ریشه زنجبیل را در سالاد رنده کنید و از خواص آن بهره مند شوید.

نعناع تند

علائم درمان شده است. نعناع فلفلی برای درمان انواع بیماری های دستگاه گوارش استفاده می شود. گاز و گرفتگی معده را تسکین می دهد، تولید صفرا را برای کمک به هضم غذا تشویق می کند و به کاهش تهوع و استفراغ کمک می کند. همچنین می تواند برای تحریک عرق کردن و صدف کردن و تشویق بیدار شدن در هنگام مصرف استفاده شود. به صورت موضعی می تواند درد را تسکین دهد، عضلات را شل کند و خارش و درد عضلات را تسکین دهد. علاوه بر این، نعناع فلفلی خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد.

ریشه ها. نعناع فلفلی اولین بار در اواخر دهه 1600 در انگلستان کشت شد. با این حال، از زمان مصر باستان برای درمان سوء هاضمه استفاده می شده است و قدمت آن به 1000 سال قبل از میلاد می رسد. نعناع ترکیبی طبیعی از نعناع و نعناع آبی است و در طول تاریخ توسط مصری‌ها، یونانی‌ها، رومی‌ها، مسیحیان اولیه، اروپایی‌های قرون وسطی و استعمارگران آمریکای شمالی استفاده شده است.

نحوه استفاده از آن. نعناع به طور معمول به عنوان چای برای درمان مشکلات گوارشی مصرف می شود. 1 قاشق غذاخوری نعناع فلفلی تازه خرد شده یا 1 قاشق چایخوری نعناع خشک را در 1 فنجان آب جوش به مدت 10 تا 20 دقیقه دم کنید. در حالی که چای خیسانده است روی آن را بپوشانید.

رزماری

علائم درمان شده است. رزماری برای کمک به کاهش درد عضلانی، بهبود حافظه، تقویت سیستم ایمنی و گردش خون و تقویت رشد مو مورد استفاده دارویی قرار گرفته است.

ریشه ها. رزماری بومی نواحی خشک و صخره ای مدیترانه است و از زمان یونانیان و رومیان اولیه که معتقد بودند حافظه آنها را بهبود می بخشد استفاده می شده است. بعدها در خانه های قرون وسطی برای دفع ارواح شیطانی و در قرون وسطی در اتاق های بیمار برای تصفیه هوا استفاده می شد. به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، این گیاه در نگهداری مواد غذایی قبل از یخچال نیز استفاده می شد.

نحوه استفاده از آن. رزماری را می توان با تهیه دم کرده 1 فنجان رزماری خشک و 2 لیتر آب جوش برای تسکین درد عضلات خسته در حمام یا حمام پا استفاده کرد. روی رزماری آب جوش بریزید و روی آن را بپوشانید و بگذارید 10 دقیقه دم بکشد تا دم کرده آماده شود. وقتی دم کشیدن آن تمام شد، رزماری را صاف کرده و به حمام گرم یا حمام پا اضافه کنید.

آویشن

علائم درمان شده است. در طول تاریخ، آویشن برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله قولنج، مالیخولیا، گلودرد، بی‌خوابی، کابوس‌های شبانه، خماری و اعتیاد به الکل استفاده شده است. معمولا برای درمان سرفه، سرماخوردگی، گلودرد و احتقان استفاده می شود. دارای خواص ضد میکروبی، ضد اسپاسم، خلط آور، محرک، آرام بخش، قابض و ضد عفونی کننده است.

ریشه ها. آویشن بومی مدیترانه است و اعتقاد بر این است که اولین بار در آنجا کشت شده است. مصریان از این گیاه برای مومیایی کردن استفاده می کردند. آن را به عنوان بخور در معابد یونان باستان می سوزاندند و به دلیل خواص بسیار دارویی آن ارزشمند تلقی می شد. در روم باستان، آن را به عنوان یک بوگیر می سوزاندند و سربازان رومی برای قدرت در آن غسل می کردند. در دوران مدرن تر، آویشن در طول جنگ جهانی اول برای درمان زخم ها به دلیل خواص ضد عفونی کننده آن استفاده می شد.

نحوه استفاده از آن. می توانید آویشن را به صورت چای با 1 قاشق غذاخوری آویشن خرد شده تازه یا 1 قاشق چایخوری آویشن خشک در 1 فنجان آب جوش به مدت 10 تا 20 دقیقه دم کنید. در حالی که چای خیسانده است روی آن را بپوشانید. قبل از مصرف برای افزایش اثربخشی عسل اضافه کنید. همچنین می توانید عسل دم کرده آویشن را برای تسکین علائم سرماخوردگی تهیه کنید.

عناصر

1 فنجان عسل
½ فنجان آویشن تازه یا ¼ فنجان آویشن خشک
جهت ها

مواد را در قابلمه ای بریزید و روی حرارت ملایم به مدت 15 تا 20 دقیقه حرارت دهید، مراقب باشید که عسل نجوشد و نسوزد.
تابه را از روی حرارت بردارید و بگذارید خنک شود.
آویشن را صاف کنید.
عسل را در یک بطری برچسب دار نگهداری کنید.
1 قاشق چایخوری عسل دم کرده آویشن را سه بار در روز برای تسکین علائم سرفه، سرماخوردگی و گلودرد مصرف کنید.

بومادران

علائم درمان شده است. بومادران به طور سنتی برای درمان زخم ها با توانایی کاهش فشار خون، کاهش تورم و التهاب، مبارزه با عفونت و توقف خونریزی استفاده می شود. همچنین دارای خواص معرق است که در مبارزه با تب مفید بوده است.

ریشه ها. ریشه بومادران به یونان باستان برمی گردد. گفته می شود که این نام به خاطر قهرمان آشیل است که اعتقاد بر این است که از آن در جنگ برای معالجه سربازان مجروح خود استفاده کرده است. ثابت شد که این گیاه در یونان باستان آنقدر محبوب و مؤثر برای درمان زخم است که تا اواسط قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفت، یعنی توسط پزشکان صحرایی در طول جنگ داخلی آمریکا. بومیان آمریکا همچنین به استفاده از بومادران برای توقف خونریزی و بهبود زخم ها معروف بودند.

نحوه استفاده از آن. یک یا دو برگ تمیز بومادران را له کنید و آن را روی بریدگی یا خراش جزئی که خونریزی دارد بمالید تا خطر عفونت را کاهش داده و بهبودی را تشویق کنید. از بومادران برای درمان تب نیز می توان با دم کرده ای متشکل از 1 فنجان آب جوش به 1 قاشق چایخوری بومادران خشک یا 2 قاشق چایخوری بومادران تازه استفاده کرد. روی بومادران آب جوش بریزید و 10 تا 20 دقیقه دم کنید. سپس دم کرده را به آرامی میل کنید. بیش از 3 فنجان از دم کرده در روز ننوشید.

هشدارها

اولین نکته ای که هنگام استفاده از گیاهان برای درمان بیماری ها باید به خاطر بسپارید این است که آنها با بدن شما مانند داروهای مدرن تعامل دارند.

اگر به یکی از اعضای خانواده دیزی حساسیت دارید، نباید بومادران مصرف کنید. اگر به آفتابگردان حساسیت دارید، همین امر را می توان در مورد اکیناسه نیز گفت.

استفاده طولانی مدت از گیاهان همچنین می تواند بر نحوه جذب آهن و سایر مواد معدنی توسط بدن شما تأثیر بگذارد. اگر از کم خونی رنج می برید، باید مراقب مصرف نعناع و بومادران باشید.

اگر از قبل شرایط پزشکی دارید، باردار یا شیرده هستید یا زیر 18 سال دارید، باید قبل از استفاده از گیاهان دارویی برای درمان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا با پزشک خود مشورت کنید.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.