جاذبه های گردشگری اهواز | راهنمای مسافرتی اهواز | کارهایی که باید در اهواز انجام دهید

جاذبه های گردشگری اهواز | راهنمای مسافرتی اهواز

استان خوزستان، سرزمین گرم درختان سر به فلک کشیده و رودخانه‌های روان، مجموعه‌ای از جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی در داخل و خارج از پایتخت آن، اهواز را به نمایش می‌گذارد. دوست دارید این جذابیت های جنوب غربی ایران را ببینید؟ سپس به لیستی از برترین جاذبه های اهواز نیاز دارید. اگر 2 تا 3 روز در اهواز (و اطراف) اقامت دارید، از بالای لیست شروع کنید و جاذبه های گردشگری اهواز را که باید حتما ببینید. اگر 4 تا 6 روز فرصت اقامت دارید، پس از قسمتی که باید ببینید، از فهرست جاذبه های اهواز که ارزش بازدید دارند به پایین بروید.

کسب اطلاعات بیشتر: هر آنچه از جزیره کیش باید بدانید

جاذبه های گردشگری اهواز که باید حتما ببینید – کارهایی که باید در اهواز انجام دهید
کارهایی که باید در اهواز انجام داد – زیگورات چغازنبیل
برای ما دنیای باستان دنیایی پر رمز و راز است. دنیایی پر از سازه های فوق العاده پیشرفته، نمادهای عجیب، مصنوعات گرانبها و آیین های خزنده. یکی از این سازه‌های شگفت‌انگیز، زیگوراتی با قدمت تقریباً 5000 ساله به جای مانده از ایران باستان است: زیگورات چغازنبیل. ویرانه های شهر گمشده پادشاهی عیلام به عنوان بزرگترین زیگورات جهان خارج از بین النهرین و حفظ شده ترین آنها، اکنون یکی از جاذبه های تاریخی برتر در نزدیکی شوش (120 کیلومتری اهواز) است.

جاذبه های گردشگری اهواز – سیستم هیدرولیک تاریخی شوشتر
سیستم هیدرولیک تاریخی شوشتر (سایت ثبت شده در یونسکو) یکی از جاذبه های گردشگری اهواز که باید از آن دیدن کنید، یک شگفتی مهندسی از دوران باستان است که شما را تحت تاثیر شکوه خود قرار می دهد. در واقع، ساختن چنین سیستم آبی خیره‌کننده‌ای در حدود 2000 سال پیش، با استفاده از ابتدایی‌ترین ابزار، کار خارق‌العاده‌ای بوده است. این سیستم پیچیده به قدری باشکوه است که مرکز میراث جهانی یونسکو آن را به عنوان “شاهکار نابغه خلاق” فهرست کرده است. کل ساختار این جاذبه اهواز شامل 13 قطعه سد، سرریز، پل و آسیاب آبی بود.

کارهایی که باید در اهواز انجام دهید – کاخ آپادانا
در قرن ششم قبل از میلاد، داریوش بزرگ مواد و مردمی را از سراسر جهان باستان گردآوری کرد تا پایه‌های یک مجموعه سلطنتی را به اندازه امپراطوری خود بنا کند. کاخ آپادانا نتیجه اش بود. اکنون یکی از مهم ترین بخش های شهر باستانی شوش (میراث جهانی یونسکو) است. بقایای این نمونه اولیه از معماری تشریفاتی در حال حاضر یکی از جاذبه های برتر شوش است.

جاذبه های گردشگری اهواز – آرامگاه دانیال
شوش یکی از 6 شهر جهانی است که مدعی است آخرین آرامگاه دانیال، پیامبر مسلمانان و مسیحیان و شخصیتی قابل احترام برای یهودیان است. با گنبدی به شکل مخروط کاج که بسیار خاص است، مقبره دانیال یکی از برجسته ترین نمادهای شهر است. سال به سال مردمانی با عقاید و مذاهب مختلف در این جاذبه اهواز گرد هم می آیند تا به این شخصیت انجیلی ادای احترام کنند.

کارهایی که در اهواز باید انجام داد – قلعه شوش
قلعه شوش یکی از معروف ترین قلعه های ایران است که در سال 1897 به عنوان محل اقامت و انبار باستان شناسان فرانسوی که برای کاوش در شوش آمده بودند ساخته شده است. از تپه های شوش آنچه این جاذبه اهواز را برجسته می‌کند، نمایش آجرهای باستانی با کتیبه‌های میخی و خشت‌هایی از دوره‌های مختلف تاریخی است.

کارهایی که باید در اهواز انجام داد – هفت تپه
هفت تپه مجموعه ای از 14 تپه باستانی در جنوب شرقی شوش است. مهمتر از همه، این مجموعه مقبره ای با قدمت بیش از 3000 سال از یک پادشاه ایرانی باستان را برجسته می کند. جدا از ارزش معماری، چیزی که این مقبره را جالب می کند، وجود گورهای دسته جمعی و آثار گرانبها است. موزه تحت حمایت یونسکو در همان نزدیکی ارزش دیدن دارد.

موزه شوش – جاذبه های گردشگری اهواز
موزه شوش به‌عنوان یکی از غنی‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های ایران، خانه آثار گرانبهایی از محوطه‌های باستان‌شناسی منطقه است. این موزه تمدن 6 هزار ساله شوش را در 6 سالن بزرگ به نمایش می گذارد. مهمتر از همه، این جاذبه اهواز دارای یک گاو نر بالدار غول پیکر از شوش، یک هرکول شیر در آغوش و چند ماسک مرگ گلی از هفت تپه است. به علاوه، کتیبه های آجری، سنگی و گلی مربوط به دوره های مختلف تاریخی و مجسمه های خدایان باستان را خواهید دید.

پل سفید (ایران) – کارهایی که باید در اهواز انجام داد
حتما از یکی از نمادهای نمادین اهواز و اولین پل معلق ایران یعنی پل سفید دیدن کنید. این جاذبه اهواز یکی از بزرگترین پل های معلق خاورمیانه با طول 500 متر است. پل سفید که دو طرف رودخانه زیبای کارون را به هم متصل می کند، توسط یک زوج آلمانی ساخته شده است. در شب، زمانی که پل نورافکن در بهترین حالت خود قرار دارد، بازدید کنید.

جاذبه های گردشگری اهواز که ارزش بازدید دارند
جاذبه های گردشگری اهواز – مسجد رنگونیها آبادان
مسجد رنگونیها آبادان مسجدی است که هیچ مسجد دیگری در ایران وجود ندارد. معماری نادر این مکان دوست داشتنی یادگار کارگران برمه ای است که در آبادان کار می کردند. در سال 1920 بود که این مردم برمه مکانی را برای کارگران هندی و بنگلادشی که در پالایشگاه های نفت در جنوب ایران کار می کردند، ساختند. هم نقش برجسته های پیچیده نما و هم فضای سبز داخل، چشمان شما را خوشحال می کند. فراموش نکنید که الگوهای عربی پیچیده محراب را بررسی کنید.

کارهایی که باید در اهواز انجام داد – خانه مرعشی شوشتر
یکی از آثار زیبایی به جا مانده از دوران قاجار (1796-1925) خانه ای سنتی در میان آبشارها و آسیاب های آبی شوشتر است: خانه مرعشی شوشتر. این خانه دوست‌داشتنی با بهره‌گیری از عناصر معماری ۲ دوره تاریخی، دارای بخش‌های سنتی متفاوت و همچنین آجرکاری سنتی است. سبک معماری هر بخش، هر بخش را به مکانی دلپذیر برای فصلی خاص تبدیل کرده است. اما مهمتر از همه، موقعیت این جاذبه اهواز منظره ای از سیستم هیدرولیک تاریخی شوشتر را برای شما به ارمغان می آورد.

جاذبه های گردشگری اهواز – بند قیصر
همچنین زمانی را برای بازدید از بند قیصر (سد سزار)، پل و سد باستانی که دو قسمت شوشتر را به هم متصل می کند، اختصاص دهید. قدمت این قطعه مهندسی باستانی به قرن سوم میلادی باز می گردد. برای ساختن این سد، بستر رودخانه را با سنگ های تراشیده فرش کردند و با فلز به هم محکم کردند. این پل قوسی دارای عناصر معماری رومی است.

جاذبه های گردشگری اهواز – محوطه تاریخی کول فرح
در شمال شرقی ایذه (180 کیلومتری اهواز) دره ای زیبا به نام کول فرح را خواهید دید. این دره گرانبها گنجینه تاریخی را در دل خود نهفته است: سایت تاریخی کول فراه. 6 نقش برجسته سنگی تقریباً 4700 سال قدمت دارند. در اطراف آنها می توانید نشانه هایی از تمدن های با شکوه باستانی را مشاهده کنید. این مجموعه به‌عنوان یکی از غنی‌ترین نقوش برجسته ایران، به عنوان موزه فضای باز نقش برجسته‌های صخره‌ای شناخته می‌شود. جدا از چهره‌های ظریف انسان و حیواناتی که در نقش برجسته‌ها مشاهده می‌کنید، صحنه‌هایی از مراسم مذهبی را نیز خواهید دید.

زمان بیشتری دارید؟ اطلاعات بیشتر درباره جاذبه های گردشگری اهواز
بازار عبدالحمید اهواز – اهواز خوزستان ایران
خود را در دل فرهنگ اهوازی در کوچه پس کوچه های بازار عبدالحمید گم کنید. این بازار تاریخ، هویت و فرهنگ مردم استان خوزستان را به نمایش می گذارد. این جاذبه ی اهواز به عنوان قدیمی ترین بازار شهر همچنان پر جنب و جوش و پر جنب و جوش است. برای قرن‌ها بازرگانان از سراسر ایران برای یافتن کمیاب‌ترین کالاها به این مکان سفر می‌کردند.

کارهایی که در اهواز باید انجام داد – کاروانسرای معین التوجار
در میانه منطقه قدیمی اهواز، جذابیت های یک کاروانسرای دوران قاجار (1796-1925) را کشف کنید: کاروانسرای معین التوجار. این جاذبه شهر اهواز به عنوان یکی از برترین زیبایی‌های شهر، نقش مهمی در معیشت این شهر داشته است. اگر این کاروانسرا نبود شاید شهر هم محو می شد.

برکه های شادگان
برکه های شادگان یک تالاب بین المللی در 81 کیلومتری جنوب اهواز است. پس از عبور از ونیز ایران، روستای سرخیه، با قایق به برکه های زیبای شادگان می رسید. از سواری در اطراف ترمزهای عصایی لذت ببرید و انواع مختلف پرندگان را کشف کنید. در روستاهای نزدیک، با گرم ترین و صمیمی ترین مردم ملاقات کنید و ماهی تازه بخرید.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

مجله اینترنتی شهر دوستان با تکیه بر دانش محتوایی تیم خود سعی بر آن دارد تا بهترین مقالات سرگرم کننده را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

آخرین پست ها

1400 © تمامی حقوق برای مجله اینترنتی شهر دوستان محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا با ذکر منبع بلامانع می باشد.